Bahar Aylarının Favori 8 Besini

Bahar Aylarının Favori 8 Besini

Yaza neredeyse geldi! Ne diyeti yapsam diye düşünüyorsanız sizler için bahar aylarında tüketmeniz gereken 8 favori besini yazdık. Bu besinleri tüketerek metabolizmanızı canlandırın!


Vücudunuzu kış uykusundan uyandırın! Kışın metabolizmanızın yavaşladı ve biraz kilo aldınız. Bahar aylarının da gelmesiyle halsizlik ve yorgunluk hissediyorsunuz. Yaza az kala ne diyeti yapsam ne yesem diye düşünüyorsanız sizler için bahar aylarında tüketmeniz gereken favori 8 besini yazdık. Siz de bu besinleri bahar aylarında düzenli tüketerek metabolizmanızı canlandırın ve kendinizi daha zinde hissedin!  
 
1. Kuşkonmaz

Tarihin bilinen en eski sebzelerinden biri olan kuşkonmaz çok uzun yıllardır ödem söktürücü ve ağrı kesi olarak kullanılmıştır. 1 fincan kuşkonmaz günlük alınması gereken K vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamakta. Ne işe yarar peki K vitamini? K vitamini kanın pıhtılaşması, kemiklerin gelişiminde ve güçlenmesinde önemli rol oynamakta. Ayrıca tam bir antioksidan olan kuşkonmaz B, C, E ve A vitamini de içermekte. Kuşkonmazın bitkisel demir içeriğinin de yüksek olması özellikle vejetaryenlerin mutfaklarında kullanabilmeleri için iyi bir seçenek. İçeriğindeki demir sayesinde kemiklerinizi, saçlarınızı korur ve tırnaklarınızı güçlendirir. Kuşkonmazı mutfaklarınızda; buharda, közleyerek veya ızgara olarak, salatalarınıza ve omletlerinize büyük parçalar şeklinde doğrayarak ilave edebilirsiniz.


 2. Roka
 
Koyu yeşil yapraklılardan olan roka Doğa Ana’nın bize sunduğu bir multivitamin deposu adeta! Roka yapraklarının beta-karoten, C vitamini, folat, K vitamini ve lif içeriği oldukça yüksek. Kardiyovasküler sistem ve sindirim sisteminin optimal düzeyde çalışmasını sağlayan bu faydalı besini siz de muhakkak diyetinize eklemelisiniz! Aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağı  olan rokayı vejetaryenlerde mutfaklarında sıklıkla yer vermeli. Üstelik ıspanağın aksine rokanın içerisindeki oksalat miktarının düşük olması vücutta kalsiyumun bağlanmadan daha rahat emilmesini sağlamakta! Rokayı salatalarınızda, sandviçlerinizde ve omletlerinizde kullanabilirsiniz.
 
3. Bezelye

Bezelye ilkbahar ve yaz aylarında çıkan, çözünebilen lif içeriği oldukça yüksek bir besin.  Bir kupa bezelye 115 kalori ve 7 gramdan fazla lif içermekte. Çözünebilen posa içeriğinin yüksek olması özellikle irritable bağırsak sendromu(IBS) yaşayan bireylerde bağırsakları düzenlemeye yardımcı olmakta. Ayrıca posa içeriğinin yüksek olması vücutta LDL kolesterolün  düşürülmesine de yardımcı olmakta. Aynı zamanda protein içeriği yüksek olan bu besin kan şekerinin de düzenlenmesine yardımcı! Yüksek oranda kumestrol isimli bir polifenol içeren bu besin kansere karşı koruyor. Yapılan bir çalışmada günlük 2 mg kumesterol alınmasının mide kanserine karşı koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır. Bir bardak bezelyede 10 mg kumesterol bulunmaktadır. Yaza hazırlanırken bezelyeyi zeytinyağlı olarak pişirebilir, makarna salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

4.  Ispanak

Vücudumuz için oldukça faydalı olan bu besin tepeden tırnağa vücudu beslemekte. Ispanak yüksek miktarda antioksidan içermesi, beta karotenden, C vitamininden ve E vitamininden zengin olması sebebiyle vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek katarakt, makula dejenerasyon gibi göz sağlığına zarar verecek hastalıkların riskini azaltmakta. Ispanak aynı zamanda lutein, zeaksantin gibi antioksidanlardan zengin olması sayesinde güneş ışınlarının retinaya vereceği hasara karşı sizi korumakta! Ispanağı salatalarınıza, smoothielerinize ilave edebilir veya yeşil rengini çok kaybetmemesine dikkat ederek pişirebilirsiniz.
 
5. Pırasa
 
Sarımsak ve soğanla yakın akraba olan pırasa içeriğindeki kaempferol adlı flavonoid sayesinde damarları serbest radikallerin yol açacağı hasarlara karşı korur. Pırasa içeriğindeki gallik asit ile yaşlanmayı geciktirmekte! İçeriğinde yer alan sülfürlü bileşikler başta kolon kanseri olmak üzere birçok kansere karşı savaş açmakta. Laboratuar çalışmaları soğangillerin(soğan, sarımsak, pırasa..) kanserojen maddelerin aktive olmasını engellediğini ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Düzenli olarak bu besinleri tüketmek kansere karşı savaş açıyor! Pırasayı salatalarınıza soğan yerine doğrayabilir, omlet ve menemenlerinize ilave edebilirsiniz.


 6. Rezene

Kalp için oldukça sağlıklı olan bu bitki içeriğindeki yüksek potasyum sayesinde vücuttaki sodyum potasyum dengesini sağlar. Bu dengenin sağlanması kan basıncını düşürmekte ve kalp sağlığını korumakta. Sindirim problemi çekenler de bu bitkiyi diyetlerine muhakkak eklemeli. İçeriğindeki uçucu bileşenler ve antioksidan kapasitesinin yüksek olması gaz problemlerini azaltmakta. Aynı zamanda içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Çiğ rezene greyfurt ve portakalla fresh bir salata olarak yapabilir veya zeytinyağı ve balzamik sirkeyle pişirilebilir. 
 
7.  Çilek

Sulu ve tatlı bir meyve olan çilek içeriğindeki C vitamini sayesinde vücudun kolajen üretmesine yardımcı olmakta ve cildin daha genç ve parlak gözükmesini sağlamakta. Düşük şeker ve düşük kalori içeriği ile diyabetliler için veya kan şekerini dengede tutmak isteyenler için muhteşem bir meyve!  Aynı zamanda içeriğindeki antioksidan bileşenler sayesinde vücudu serbest radikallerin oluşturacağı hasarlara karşı korumakta! Üstelik 10-12 adet çilek 1 adet meyve değişimi yerine geçmekte. Kısa süreli çıkan bu meyveyi siz de mevsimi geçmeden ara öğünlerinizde, salatalarınızda veya smoothielerinizde kullanabilirsiniz.


8. Enginar

Enginarın yüksek miktarda lif içerdiğini biliyor muydunuz?  Sadece bir fincanında 9 gram lif bulunan bu mucizevi besin; bir kişinin günlük alması gereken lifin üçtebirini karşılamakta! İçeriğindeki lif sayesinde mide bulantısı, şişkinlik, karın ağrısı gibi sindirim problemlerinidengede tutmaya yardımcı oluyor.Karaciğer dostu olarak bilinenenginar içeriğindeki flavonoidler sayesinde karaciğer dokularındaki oksitlenmeyi azaltarak karaciğeri koruyor. Vücut hücrelerinin yenilenmesini sağladığı için yaşlanmayı geciktiriyor.  İdrar söktürücü özelliğiyle böbreklerin çalışmasını düzenleyerek vücuttaki istenmeyen suların yani ödemin atılmasını sağlıyor. İçeriğindeki quarsetin, rutin, gallik asit sayesinde kanser, kalp hastalığı ve kolesterol gibi önemli hastalıklardan koruyor. İçeriğindeki potasyum; sodyum-potasyum dengesini sağlayarak tansiyon problemlerini dengede tutmaya yardımcı oluyor. İnülin isimli lif sayesinde kan şekerini dengelemeye yardımcı olan bu mucizevi etkilere sahip olan bu sebzeyi kan şekeri düzensizliği yaşayanlar(hipoglisemi, insülin direnci, diyabet vb.) muhakkak diyetlerine eklemeliler. Enginarı diyetine eklemek isteyenler buharda veya ızgara olarak pişirip limon ve zeytinyağı sosuyla veya zeytinyağlısını mutfaklarında kullanabilirler.
 

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2580 üye,
  • 1740 tarif,
  • 891 makale
Şimdi ücretsiz katıl