10 Adımda İştahınızı Kontrol Altında Tutun!

10 Adımda İştahınızı Kontrol Altında Tutun!

Televizyonda yemek programı seyrederken çikolataya, yemek yerken de mavi tabak kullanmaya dikkat edin!


Sakız çiğneyin

Eğer açken alışveriş yapıyorsanız reyonlara yönelmeden önce ağzınıza şekersiz bir sakız atın.
Sakız çiğnerken daha az açlık hissedersiniz ve abur cuburlara daha az ilgi duyarsınız.Alışveriş bittiğinde ise cips gibi yüksek kalorili yiyeceklerin yanı sıra sebze gibi sağlıklı yiyecekleri daha fazla satın aldığınızı görürsünüz.

Sağlıklı tabakla başlangıç

Eğer evde yemek hazırlıyorsanız ya da bir açık büfedeyseniz en sağlıklı yiyeceklerle tabağınızı doldurmaya başlayın,önceliğiniz yeşillikler,sebzeler sonra da et ve et ürünleri olsun.Araştırmalar açık büfede insanların aldıkları ilk yiyeceklerin büyük porsiyonlu olduğunu göstermiştir.Bu yüzden tabağınızı doldurmadan önce bir kez daha düşünün!

Öğle yemeklerinde nakit para tercih edin

Abur cubur ve tatlıları kartla satın almak daha kolaydır,bir şeyler alırken nakit para vermek bir kez daha düşünmenize sebep olur.Örneğin,lise öğrencilerine bisküvi gibi cok sağlıklı olmayan şeyleri satın almaları için nakit para verildiğinde iki kere düşündükleri ve daha sağlıklı yiyecekleri tercih ettikleri görülmüştür.

Mavi tabak kullanın

Renklerin yiyeceğiniz miktarlarda etkili olduğunu biliyor muydunuz? Kırmızı, turuncu tabaklarla yemek iştahınızı arttırır. Mavi tabak ise iştahınızı azaltarak daha az yemenizi sağlar.

Televizyondaki yemek pişirme programlarına dikkat!

Kilo vermeye çalışıyorsanız ve televizyonda yemek programı seyrediyorsanız atıştırma ihtiyacı duyabilirsiniz.
Araştırmalarda televizyonda yemek programı seyreden insanların çikolata,şekerleme gibi atıştırmalıkları daha fazla tükettikleri görülmüştür.

Küçük kase ve tabakların önemi

Ne kadar büyük tabak o kadar fazla yemek! Açık büfede insanların %52si büyük servis tabağı kullanır ve bu yüzden %45 daha fazla yemek yerler.

Yemeden önce tekrar düşünün

Aniden gelen yeme isteğiniz için önce bir bardak su için ve tekrar düşünün.Yorgunluk veya gerginlik sizi kontrolden çıkarabilir.Aniden birşeyler yeme isteği duyabilirsiniz.Böyle bi durumda 5-10 dakika başka şeylerle ilgilenip hala yemek isteyip istemediğinizi kontrol edin.

Abur cuburlar gözden uzak!

Şekerleme ve cips gibi abur cuburları gözden uzak yerlerde saklayın. Yapılan bir araştırmada ofis çalışanlarının masalarına ve 6 metre uzaklarına çikolata konulmuştur. Masalarında çikolata bulunanların %48 daha fazla çikolata yedikleri, bu çikolatalar masalarının çekmecelerine konulduğunda ise masalarında çikolata bulunanlara göre %25 daha az yedikleri görülmüştür.

 

Her zaman 'küçük' boy sipariş

Tok olsaniz bile ve hatta yiyeceğinizin tadı iyi olmasa bile büyük porsiyonlar aklınızı çelebilir! Bir araştırmada sinemadaki seyircilere orta boy ve büyük boy olmak üzere taze ve bayat bedava patlamış mısır verilmiştir.Insanlar büyük boy patlamış mısırı orta boy patlamış mısıra göre %45 daha fazla tüketmişlerdir. Bayat patlamış mısır verilenler ise orta boy patlamış mısıra göre %33 daha fazla tüketmişlerdir.

Yavaş yemek ve su içmek!

Ufak ufak ısırın ve yavaş yavaş çiğneyin böylece hem çok fazla yemeden önce tokluk hissedersiniz hem de yedikleriniz çok daha rahat sindirilir.Özellikle yemek öncesinde 2 bardak su içmeyi unutmayın.

Kilo vermenizde ve kendinizi daha iyi hissetmenizde bu küçük adımlar sizin için birer anahtar olacaktır.
 

Merve TIGLI CINAR

 

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2870 üye,
  • 1835 tarif,
  • 930 makale
Şimdi ücretsiz katıl