19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Tam 100 Yaşında!

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Tam 100 Yaşında!

Ulu Önderimiz Atatürk’ün 16 Mayıs 1919’da başlattığı yolculuk, Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktalarındandır. 19 Mayıs tarihçesini gururla kaleme aldık. Buyursunlar…


19 Mayıs 1919 şüphesiz, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin dönüm noktalarından biridir. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise Atatürk Millî Mücadele döneminde Türk milletini ileri götürecek olan insanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştür. Bu gençlik kavramının yaş ile alakası bulunmamaktadır. O genç fikirleri yani fikirde yeniliği ifade etmiştir. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşır. O’nun şu sözünü unutmamak gerekir; “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”Atatürk beraberindeki kişilerle birlikte 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır. 17 Mayıs 1919 Cumartesi akşamı saat 21:40 sıralarında İnebolu’ya varırlar. 18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir. Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez iskelesine çıkarılırlar. Atatürk, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuğu sırasında görevli bir askerdir ve giyimi de buna uygundur. Samsun’a ayak bastıktan birkaç gün sonra artık asker değil, sivil olarak hareket eder. Atatürk’ün Samsun’da gördüğü manzara parlak değildir. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardır ve Pontusçular sokaklarda kol geziyordur. Halk ise kendisini koruyamayacak durumdadır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihi aynı zamanda İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilmektedir.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin milli bayramıdır. 

Yazımızın sonuna gelirken Ümit Yaşar Oğuzcan’ın muhteşem şiirini de paylaşmış olalım;

Mustafa Kemal'i Düşünüyorum

Mustafa Kemal'i düşünüyorum; 
Yeleleri alevden al bir ata binmiş; 
Aşıyor yüce dağları, engin denizleri, 
Altın saçları dalgalanıyor rüzgarda, 
Işıl ışıl yanıyor mavi gözleri. 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum; 
Yanmış, yıkılmış savaş meydanlarında, 
Destanlar yaratıyor cihanın görmediği, 
Arkasından dağ dağ ordular geliyor 
Her askeri Mustafa Kemal gibi. 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum 
Gelmiş geçmiş kahramanlara bedel 
Hükmediyor uçsuz bucaksız göklere; 
Al bir ata binmiş yalın kılıç 
Koşuyor zaferden zafere. 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum; 
Ölmemiş bir Kasım sabahı; 
Yine bizimle beraber her yerde. 
Yaşıyor dört köşesinde vatanın; 
Yaşıyor damar damar yüreklerde.

Mustafa Kemal'i düşünüyorum; 
Altın saçları dalgalanıyor rüzgarda, 
Mavi gözlerini ışıl ışıl, görüyorum, 
Uykularıma giriyor her gece. 
Ellerinden öpüyorum. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl