REÇEL TARİFLERİ

Ahududu Reçeli Tarifi

Hafif mayhoş tadıyla ahududu reçelini tereyağlı ekmeğe sürdüğünüzde eşsiz bir lezzet ortaya çıktığı kesin! Daha fazlasını isteyeceksiniz!

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 4 kişi bu tarifi tamamladı
Ahududu Reçeli

Tarife Başlamadan Önce


Ahududu ya da frambuaz (Rubus idaeus) gülgiller familyasından meyve veren bir bitki türüdür. 

Genelde ormanların açık verdiği yerlerde veya önceden yangın ya da ağaç kesimi ile açılan alanlarda büyür. Ahududu çiçeği, arılar için temel bir nektardır. Nemli iklime sahip bölgelerde kolayca üretilebilir ve kesilmedikçe kendiliğinden ürer.

Ahududu yaprakları, taze veya kurutulmuş olarak bitki çaylarında da kullanılır. Yaprakları 3'lü veya 5'li gruplar halinde bulunur ve altları gümüş-beyaz renktedir.

Ahududunun tam olgunluğuna erişebilmesi için bol güneş ışığına ve suya ihtiyacı vardır. Kuş dışkısı ile yayılan tohumlarla ahududular bahçelerde sık sık yabani ot olarak baş gösterirler.

Ahududular kuvvetlidir ve biraz istilacı olabilirler. Bitkinin biraz uzağında sürgün verebilirler. İlkbaharda bitkinin sınırları işaretlenir ve bu bölge bir bel ile kazılır. Bu işlem sürgünleri ayıracaktır. Bölgenin dışındaki sürgünler kazıp çıkartılır.

Koyu kırmızı rengini almış ve göbeğine dokunulan meyveler toplanır. Meyveler bu zamanlarında en tatlı hallerine ve olgunluklarına erişmişlerdir. Fazla meyvelerden ahududu yapılabilir veya bu meyveler dondurulabilirler.

Kısaca ister taze ister dondurulmuş olsun ahududu mükemmel bir lezzet. Çilek ve kayısı reçeli gibi çok tatlı olmadığı için hafif mayhoş tadıyla yerken birden bire kesmez ve ağzınızda şeker tadı kalmaz.

Ahududu Reçeli Malzemeleri

Püf noktası

Kavanozlara sıcakken dolduruyoruz.

Ahududu Reçeli Yapılışı

Ahududu Reçeli Nasıl Yapılır?

Ahududuları bir kat meyve bir kat şeker olacak şekilde bir tencereye alıyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak 1 gün meyvelerin şeker ile birlikte sulanması için bekletiyoruz. Ertesi gün tencereyi ocağa alıp karıştırarak şekerin erimesini sağlıyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Suyu koyulaşınca yarım limon suyu ilave edip bir taşım kaynatarak ocaktan alıyoruz.

Kavanozlara sıcakken dolduruyoruz.