Anneler Günü Tarihçesini Biliyor musunuz?

Anneler Günü Tarihçesini Biliyor musunuz?

Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü’dür, ilk kez 1911 yılında kutlanan bu özel günün tarihçesini kaleme aldık. Buyursunlar…


Aslına bakarsanız Anneler Günü kutlamalarının kökeni Eski Yunan uygarlığına dayanmaktadır. Eski Yunanlılar Tanrıların annesi adına bahar ayında kutlama yaparlardı. 17. Yüzyılda ise İngilizler Annelerin Pazar'ı diye bir gün kutlamışlardır. Hatta İngilizlerin Annelerin Pazar’ı kutlamaları her sene Paskalya'dan sonraki ilk kırk gün içinde gerçekleşirdi. 


Avrupa’da hristiyanlık yayılmaya başladıkça bu kutlamalar Bakire Meryem’i anma, sevgi ve saygı gösterilerine dönüştü. Daha sonraları insanlar kilisenin de desteğiyle annelerini onurlandırmaya başladılar. Amerika’da ilk Anneler Günü 1872 yılında Julia Ward Howe'un önerisiyle kutlandı. Bu kutlamanın ana teması her ne kadar anneler olsa da barış dolu bir yaşam fikri ön plandaydı.

Yıl 1907’yi gösterdiğinde ise Philadelphia'lı Ana Jarvis, Anneler Günü'nün bütün ülkede kutlanması için bir kampanya başlattı. Kutlamaların kendi annesinin vefat tarihi olan Mayıs ayının ikinci haftasında yapılmasını talep etti. Bu talebi ertesi yıl, eyalet çapında gerçekleşti. 1911'de kutlamalar bütün ülkeye yayıldı ve 1914 yılında da Anneler Günü resmi bir kutlama günü olarak tüm dünyaya ilan edildi. 


Anneler Günü ülkemizde ilk kez 9 Mayıs 1955'te kutlandı. O günden bugüne her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili şiirler, güzel sözler, yazılar, anılar yayınlanmaktadır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubelerinin bulunduğu illerde ise yılın anneleri seçilir. Radyo ve televizyonda anne sevgisini konu alan konuşmalar yapılır. Yurdumuzun tüm okullarında Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Anneler gününe özel filmler gösterilir ve sergiler düzenlenir.


“Evladım” diyebildiği varlığı ister karnında, ister kalbinde taşımış olsun, tüm fedakar kadınların anneler gününü kutluyoruz… Hayatta olan annelerimize Allah’tan sağlıklı uzun ömür, Cennet’te olan annelerimize ise Rahmet diliyoruz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3010 üye,
  • 1907 tarif,
  • 945 makale
Şimdi ücretsiz katıl