Brownie Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Brownie Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Ağzımızın suları akarak yediğimiz brownie hakkında bilmedikleriniz olduğunu söylesek... İşte gerçekten brownie hakkında bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekler


Brownie nedir?

Sözlük anlamı; küçük, yapışkan ve kekimsi kurabiye.

İlk brownienin nasıl yapıldığıyla ilgili iki tane efsane var

İlki mutfakta yapılan bir hata sonucu ortaya çıktığı yönünde. İkincisi ise Chicago'da bir otel sahibinin şeflerinden yeni bir tatlı istemesi sonucu ortaya çıktığı.

İlki; brownie aslında "tatlı" bir hatanın ürünü

İlk söylenti bir aşçılık hatası olduğu. Evinde kurabiye yapmaya çalışan bir ev hanımının karbonatı tarife eklemeyi unutmasıyla başlıyor her şey. Bu teoriye göre fırından çıkan karbonatsız kurabiyeler, yiyenler tarafından çok seviliyor ve yapılmaya devam ediliyor.

İkincisi; Palmer Hotel'in pasta şefi doğaçlıyor

Palmer House Hotel'in sahibinin eşi Bertha Palmer bir gün pasta şefinden otelde öğlenleri buluşan kadınlar için bir tatlı istiyor. Kurabiyeden farklı fakat onun gibi pratik ve çantada taşıması kolay, kutulanabilir bir tatlı. Sonuç olarak Palmer House brownie ortaya çıkıyor.

İlk brownie çikolatasızmış

Günümüzde brownie denince ilk akla gelen bol çikolatalı zengin lezzeti olan biraz da yapışkan bir yapıdır. Peki ilk brownie'nin içinde hiç çikolata olmadığını biliyor muydunuz? Kısaca tereyağı, yumurta, şeker ve unun basit bir karışımıydı. Ve buna brownie değil ''blondie'' diyorlardı. İlk blondie tarifi 1893 yılında Fannie Farmer tarafından yazılan "Boston Cooking-School Cook Book" adlı kitapta yayınlandı. 1905'de ise tarif çikolatalı olarak modifiye edildi. Ve o günden beri brownie çok daha popüler oldu.

Genel olarak 2 çeşit brownie var

Cakey ve fudgy brownie. 2 çeşit brownie'de de un, şeker, tereyağı ve çikolata var fakat bunların oranları farklı. Cakey brownie'nin unu bol. Fudgy'nin ise tereyağı ve çikolatası.

Cakey dedikleri kabarık ve kekimsi

Cakey brownie'nin fudgy dedikleri çeşitten içerik olarak tek farkı içinde kabartma tozu olması. Kabartma tozu dolayısıyla kabarık ve her evde yapılan klasik keklere çok benziyor.

Fudgy dedikleri daha yoğun ve yapışkan

Fudgy dedikleri çeşidi bizde yapılan keklere benzemiyor. İçi yapışkan ve çok yoğun çikolatalı. Cakey brownie'de un bolken bunda tereyağı ve çikolata çok bol. Kabartma tozu da olmadığı için daha basık ve iç tarafı yumuşak.

Brownie servis şekilleriyle de olay olmuş bir tatlı

Yanında dondurmayla servis edilen haline "Brownie â la mode" deniyor. Sıcak brownie yanında ya da üstünde dondurmayla servis ediliyor. Üstüne çikolata sosu veya pudra şekeri dökülerek servis edilen şekilleri de mevcut. Her hali güzel olur.

Tabiki bunun da rekoru var

En büyük brownie rekoru Dünyada yapılmış en büyük brownie 2 ton ağırlığındaydı. İçinde 650 kg şeker, 160 kg kakao, 190 kg bitter çikolata, 245 kg un ve 8.400 yumurta vardı. Ve toplamda 8 milyon kalori içeriyordu!

Brownie deyip geçmemek lazım

Milli Brownie Günü 8 Aralık National Brownie Day yani Milli brownie günü olarak geçer. Bizde baklavanın yeri neyse onlarda da brownie o yani.

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl