Buzdolabına Koyulmaması Gereken Besinler

Buzdolabına Koyulmaması Gereken Besinler

Bazı besinleri buzdolabına koyarak ömürlerini kısalttığınızı biliyor musunuz? İşte yanlış bildiğiniz doğrular ve buzdolabına asla koyulmaması gereken besinler...


Domates

Buzdolabına koyulmaması gereken besinlerdendir. Buzdolabı sıcaklığında domates yapısı yumuşar, iç yapısı bozulur ve tadı değişir.

Kavun

Buzdolabı sıcaklığı olan 4 derecede muhafaza edilmesi durumunda kavunun tadı kaybolmaya başlar.

Zeytinyağı

Belli süre sonrasında katılaşma özelliğine sahiptir. Renginde koyulaşma meydana gelebilir.Buzdolabında saklanması uygun değildir.

Çikolata

Buzdolabına koyulan çikolatanın belli süre sonrasında üzerinde beyazlaşma meydana gelebilir.

Kahve

Kahve de tıpkı çikolata gibi, bit süre buzdolabında kaldıktan sonra üzerinde beyazlaşma meydana gelmeye başlar.Bu yüzden kahveyi kuru ve serin yerde saklamak gerekiyor.

Un

Uzun süre buzdolabında saklanan şekerde veya unda yapısal bozukluklar görülebilir. Bu da besin değerinde kayıplara sebep olabileceğinden buzdolabında saklanması uygun değildir.

Sıcak Yemekler

Sıcak yemekleri buzdolabında muhafaza etmek hem buzdolabının mekanizmasına zarar verir hem de bakteri oluşumuna sebebiyet verir.

Patates

Patatesde ise soğuk ortamda şekerleşme meydana gelir. Hatta uzun süre durduğu taktirde bir şekerden daha tatlı hale geldiği de görülmüştür. Bu nedenle buzdolabında saklamamak gerekir.

Ekmek

Ekmek buzdolabında erkenden bozulur ve tadı değişir. Eğer uzun süre depolamak istiyorsanız buzlukta dondurabilirsiniz. Fakat mümkün olduğunca ağzı kapalı buzdolabına koymadan muhafaza etmeniz gerekir.

Ananas

Tropik meyveleri buzdolabına koymak erkenden çürümesine neden olur.

Karpuz

Buzdolabına koymak erkenden bozulmasına sebep olur.

Avokado

Avokado buzdolabında muhafaza edildiği takdirde erkenden çürümeye başladığı gözlemlenmiştir.

Muz

Buzdolabına koymak yerine dışarda muhafaza edilmelidir.

Soğan ve Sarımsak

Buzdolabında saklanmaya çalışan soğan ve sarımsak sertleşebilir ve yapısı bozulabilir.Soğan ve sarımsağı bir torba içinde kuru serin yerlerde saklamak doğru olacaktır.

Bal

Buzdolabına koyulan balın yapısında bir bozulma olmasa da şeklinin bozulduğu gözlemlenir. Kristalleşen bal besin kaybına uğramaz Bozulmayan bir gıda olan balı buzdolabında saklamaya gerek yoktur. 

Şeftali

Buzdolabında saklamak daha erken çürümesine neden olabilir.

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl