Dikkat! Kutu İçecekler Zehir Saçıyor!

Dikkat! Kutu İçecekler Zehir Saçıyor!

Hijyen Konseyi’nin en pis 10 eşya listesindeki yerini daima koruyor kutu içecek kapakları. Hal bu kadar vahimken “Nasıl ve Niçin?”i kaleme aldık. Yazımıza buyursunlar…


Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek için hemen hepimiz kutu içeceklere yöneliyoruz yönelmesine de kapakların üzerinde ki tehlikeden bir haber olarak. Hijyen Konseyi yaptığı araştırmaların sonucu olarak; "Depolarda tutulan teneke kutu içeceklerin ağızla temas eden üst bölgelerinde fare ve böceklerin yiyecek bulmak için gezindiklerini doğal olarakta dışkılarını bıraktıklarını” belirtmektedir.

Hatta ABD'de bir kadın kutu içecek içtiği için ölmüştür. Otopsi sonucunda kadının, teneke kutu üzerinde bulunan fare idrarı kalıntısından öldüğü belirlenmiştir. Ne yazık ki bir çok kişi bu yüzden rahatsızlanıp nedenini bilmemektedir. 


Ne Yapmalı?

Tabi ki tüm kutu içecekler fabrikadan satışa çıkarken yüzeysel bir şekilde temizleniyor ancak bu yeterli olmuyor. Kutuyu açmadan önce iyice temizlememiz şart. Bulaşık deterjanı ile iyice köpürtüp yıkadıktan sonra, durulayın ve peçete ile kuruladıktan sonra kapağı açın. 

İçecek kutusunun iyi durumda olduğundan emin olun. Paslanmış, şişmiş, ezilmiş ya da hasar görmüş kutuları kesinlikle kullanmayın. Özellikle teneke kutu şişmişse, yanlış sterilizasyona bağlı kontaminasyon işareti olabilir. Teneke kutunun yüzeyinde delik vs. varsa bu nedenle şişmiştir. Kutu zarar görürse, metalin sıvı ile doğrudan temasını önleyen iç kaplama yırtılır ve metal oksitlenir. Bu oksitte doğrudan içeceğe karışır. İşte ne yazık ki tam da bu sebepten ötürü zehirlenmeler olabilir. 

Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl