SEBZE YEMEKLERİ

Domatesli Patates Kavurması Tarifi

Patates kavurmasını özellikle et yemeklerinin yanına çok yakıştırıyoruz. Peki patates kavurmasını domatesli yapmayı denediniz mi? Bu haliyle de tam bir tamamlayıcı...

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Domatesli Patates Kavurması

Tarife Başlamadan Önce

Avrupa medeniyetlerinin doğuşuna sebep olan güzel nimet Patates! 
Araştırırken bakın nasıl bilgilere rastladık;

*Fransız tarımcı Parmentier, 1700’lü yıllarda patatesi ezerek püre haline getirmiş. Yaptığı bu işlem sayesinde kimse birbirinden patates çalamıyor, aynı zamanda da tanınmaz halde olduğundan kimse patatesi “hastalık yapar diye kötüleyemiyormuş.

*18. Yüzyılda Elbe bölgesinde; “Patates yemektense ağamı değiştiririm” sözü yayılmıştı. Yani o kadar hor görülüyordu. Fakat Veraset Savaşları, Yedi Yıl Savaşları gibi uzun süreli ve çok taraflı savaşlar patatesin benimsenmesini hızlandırdı, patates yerin altında yetiştiğinden, orduların geçiş ve çatışmalarından zarar görmüyordu. Sonuçta Bavyera Veraset Savaşları’na (1778-1779), iki tarafın birbirinin kaşesine el koyma çabasına dönüştüğünden Patates Savaşları denildi.

*1830-1848 yılları arasında görevde olan Fransa Kralı Louis Philippe ise bilmeden suflenin icat edilmesini sağlamış. Kralın aşçısı kendisine çok sevdiği patates kızartması yapmış. Ancak kral saraya geç geldiği için patatesler soğumuş, aşçı tekrar kızgın yağa atıp kızartınca da balon gibi şişmiş. Kralın karşısında ecel terleri döken aşçı, kralın bu patatesi sevmesi ile mutluluktan havalara uçmuş. Bugün artık suflenin tatlısı da yapılmaktadır.

*1897-1898 yıllarında Alaska'da yaşanan “altına hücum” döneminde ise patates, en az madencilerin çıkardığı altın kadar değerliymiş. Çünkü ne yazık ki o dönem patatesten başka yenecek bir şey hemen hemen yokmuş.

*Patatesi mutfaklarında kullanan ilk Avrupa ulusu İspanya'dır.

Böylesine ilginç bilgilerden sonra gelelim tarifimize, bugün sizler için hem pratik, hem lezzetli bir kavurma hazırladık. Patates Kavurması her daim sadece olacak diye birşey yok ya! Domatesli Patates Kavurması tarifimiz sofraları ve mideleri şenlendiren türden. Şimdiden ellerinize sağlık…

Domatesli Patates Kavurması Malzemeleri

Domatesli Patates Kavurması Yapılışı

Domatesli Patates Kavurması Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 4 tane yıkanmış patatesin üzerine çıkana kadar su koyup haşlıyoruz ve haşladıktan sonra soyuyoruz. (Dilerseniz daha fazla patates de kullanabilirsiniz.)

4 tane haşlanmış patatesi küp küp doğruyoruz. Bir tavada 1 tane jülyen doğranmış kuru soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 2 tane rendelenmiş domates ekliyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber ve yarım çay kaşığı pul biber serperek domates suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Üzerine hazırladığımız patatesleri ilave edip onları da soteleyip ocaktan alıyoruz ve servis tabağına yerleştiriyoruz. Afiyet olsun...