DOLMA TARİFLERİ

Girit Kabağı Dolması Tarifi

Kabak sevmiyorsanız; tadı farklı, iç harcı farklı üstelik zeytinyağlı ve oldukça sağlıklı Girit Kabağı dolmasını deneyebilirsiniz...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Girit Kabağı Dolması
yourm yap
5.0

Girit Kabağı Dolması Malzemeleri

Girit Kabağı Dolması Yapılışı

Girit Kabağı Dolması Nasıl Yapılır?

Girit kabaklarının üst kısımlarını daha sonra kapak olacak şekilde kesiyoruz. Kabakların iç kısımlarını bir oyacak ya da kaşık yardımıyla oyup içlerini temizliyoruz.

Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış soğan, yarım yemeklik doğranmış sarı biber, yarım kapya biber ve 1 tane sivri biberi yarım çay bardağı zeytinyağı ile soteliyoruz. Üzerine 3 tane yemeklik doğranmış mantarları ekleyip biraz daha çeviriyoruz. Ocaktan aldıktan sonra üzerine daha önceden yıkayıp, süzdüğümüz 9 yemek kaşığı pirinci ilave ediyoruz. 2 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber ekledikten sonra kabakların içini hazırladığımız harçla dolduruyoruz. Kestiğimiz baş kısımlarıyla kapak yapıyoruz ve orta boy bir tencereye dik bir şekilde diziyoruz. Üzerine kabakların yarısına gelecek şekilde su, yarım limon suyu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 çay kaşığı tuzu ekleyip kısık ateşte pişiriyoruz.