Hindistan Cevizi: İçinde Sağlık Var

Hindistan Cevizi: İçinde Sağlık Var

Son yıllarda Survivor yarışması ile trend olan Hindistan Cevizi, “iyi ki de olmuş” dedirtecek faydaları ve az bilinenleri ile yazımızda.


Tropikal bölgelerde yetişen palmiyegiller familyasının en özel meyvelerinden Hindistan cevizi. İçeriğinde karbonhidratlar, doymamış yağ, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin yanı sıra C, E ve K vitaminlerini barındırır. Ayrıca yine içeriğinde bol miktarda protein, sodyum ve potasyum da bulunur. Hindistan cevizi aynı zaman da kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko ve lif içermektedir. Bu özel besini meyvesinden, suyuna hatta yağına kadar araştırdık, faydalarını kaleme aldık.

Hindistan Cevizi Meyvesi ve Sağlığımıza Faydaları 

Kansere Doğal Kalkan

Modern tıp tarafından yapılan laboratuvar araştırmaları düzenli olarak hindistan cevizi tüketiminin kansere yakalanma riskini düşürdüğü ortaya koymuştur.

Bağışıklık Sistemi Dostu

Hindistan cevizinin antiviral, antifungal, anti bakteriyel ve anti parazitik özellikleri mevcuttur. Bu özellikler sayesinde boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, tenya ve benzeri hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcı rolü bulunur. Bunun yanı sıra bakteri ve virüslere karşı vücudun direncini arttırır.Lif Zengini

Hindistan cevizi diyet lifini yüksek oranda (%61) içinde barındırmaktadır. Bu sayede glikoz salgılanmasını yavaşlatır ve enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarır.

Şekeri Dengeler

Hindistan cevizi kanda insülin salgılamasını azaltarak glikoz seviyesini düşürür. Bu da diyabetin kontrol altında tutulması anlamına gelir. 

Karın Yağlarına Bye Bye

Karın yağları hepimizin ortak derdi. Hindistan cevizi tüketimi karın boşluğundaki fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda destek olmaktadır. 

Epilepsi Hastalığına Şifa Verir

Ketojenik diyet özellikle epilepsi hastalığı bulunan çocuklarda önerilir. Nöbetlerin şiddetini ve oranını azaltabilir. Hindistan cevizi yağından bulunan bu madde epilepsi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kolesterol Seviyesi Emin Ellerde

Hindistan cevizi vücutta kolesterol düzeylerini dengelemeye yardımcı olur. Kolesterolün dengede kalması demek kalp ve damar hastalıkları riskinin azalması demektir. İçerdiği doymamış yağlar, vücutta kötü huylu kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller. 

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum ve manganez zengini olan hindistan cevizi kemik gelişimine ve güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca osteoporoz, ince ve kırılgan kemik yapılarının oluşmasını engeller.

Saç ve Cilt İçinde Birebir

Saç ve cilt sağlığı açısından faydaları gün geçtikçe artan hindistan cevizi, kozmetik ürünlerinde ve saç bakım malzemelerinde sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kuru ciltler için faydalıdır. Cildin pul pul dökülmesini engeller. Cilt sağlığını destekler.Hindistan Cevizi Yağı ve Sağlığımıza Faydaları 

En az hindistan cevizi meyvesi kadar yağının da sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Hindistan cevizi yağı insanlar için inanılmaz bir nimettir. 

*Organik hindistan cevizi yağında doymamış yağ oranı neredeyse %92’dir. Bu yağlar vücutta birikmezler tam tersi kan basıncının sağlıklı seviyede seyretmesi için vücudumuza yarar sağlarlar.
*Hindistan cevizi yağı insanların vücutlarındaki yağ birikintilerini azaltmaya yardımcı olur. 
*Lorik asit zengini hindistan cevizi yağı, mantar hastalıkları tedavisinde etkilidir.
*Hindistan cevizi yağı enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılır.
*Mide ve bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta parazit büyümesi ve üremesini engeller.
*Metabolizmayı hızlandırır. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
*Sindirim sistemi dostudur. Organik hindistan cevizi yağının içerdiği asitler serbest radikallerden bünyeyi temizler. Hazımsızlık, şişkinlik gibi sindirim sorunları için doğal tedavi yöntemidir.Hindistan Cevizi Suyu ve Sağlığımıza Faydaları 

Kaliteli bir hindistan cevizinden ortalama 300 ml su çıkıyor. Üzerinde bowling topu gibi 3 nokta bulunuyor, bu noktalardan en zayıf olanını tribüşon yardımı ile delip, içine pipet sokarak suyunu tüketebilirsiniz diyor ve faydalarına geçiyoruz.

*Hindistan cevizi suyunun nemlendirici özelliği vardır. Vücuttaki mineral ve sıvı kayıplarını dengelemede birebirdir.
*Hindistan cevizi suyu ağız bakterilerini öldürür. Kötü nefes sorunlarını azaltır ve genel ağız ve diş-dişeti sağlığını geliştirmede faydalıdır.
*Cilt hücrelerinin sağlığını korur ve cildin ışıl ışıl parlamasını sağlar.
*Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan hindistan cevizi suyu, düşük kan basıncı sorununu ortadan kaldırır.
*Metabolik canlılığın devamını sağlar.
*Hiçbir yan etkisi olmayan, harika bir enerji içeceğidir.
*Kas kramplarına karşı etkilidir. 
*Hindistan cevizi suyu B vitamini içeriği sayesinde sinir sistemine faydalıdır. 
*İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur.
*Kabızlık ve dizanteri gibi hastalıklara iyi gelir.
*Çok etkili antioksidanlar içerdiğinden dolayı doğal bir antibiyotiktir.

Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl