SEBZE YEMEKLERİ

İç Baklalı Enginar Tarifi

Hem kalorisi düşük hem çok faydalı zeytinyağlı enginarı, iç baklayla birleştirdiğinizde çok daha lezzetli bir tat yakalayabilirsiniz...

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 45 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
İç Baklalı Enginar
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Geçmişten günümüze festivalleri, bayramları yapılan, İda Dağı’nda ki Zeus’tan, Avrupa’da ki Krallara kadar sevilmiş, binlerce yıldır mutfaklarımızda ki tat enginar. Tarihi o kadar derin ki, eski Yunan ve Roma İmparatorluğu döneminden beri biliniyor. 1600’lü yıllarda insan doğasını Venüs’le aşk savaşına teşvik ettiğinden kadınlara yasaklanmış. Sadece erkekler bu afrodizyak sebzeyi tüketebiliyormuş.

Her derde deva olan bu özel bitki ve yaprakları cynarin içerdiği için hem karaciğer, hem de safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Kolesterol ve amonyak miktarını azaltır. A ve B vitamininin yüksek oluşu sebebiyle atardamar kireçlenmesini önlemektedir. Ayrıca safra kesesi rahatsızlıklarının tedavisine birebirdir. Tüm bu saydığımız özelliklerin yanı sıra afrodizyak etkisi ile cinsel gücü artırıcı, ateş düşürücü, vücudu kuvvetlendirici ve iştah açıcıdır. Romatizma, ishal ve sarılığa iyi geldiği bilinmektedir.

Romanlara, filmlere konu olan bu özel bitkiyi hiç iç bakla ile denediniz mi? Bugün sizlere Zeytinyağlı tariflerinize, vazgeçemeyeceğiniz bir tat ekliyoruz; İç Baklalı Enginar tarifimizi sizlerle paylaşıyoruz.

İç Baklalı Enginar Malzemeleri

İç Baklalı Enginar Yapılışı

İç Baklalı Enginar Nasıl Yapılır?

1 su bardağı iç baklayı yıkıyoruz ve bir tencerede üzerine çıkana kadar su koyup haşlıyoruz. Haşlandıktan sonra kabuklarını soyuyoruz.

Ayıklanmış enginarlarımızı teflon tencereye diziyoruz. 1 soğanı dörde bölüp aralarına koyuyoruz. Haşladığımız ve kabuklarını soyduğumuz iç baklaları enginarların ortalarına yerleştiriyoruz. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ üzerine gezdiriyoruz. 3 tane kesme şeker atıp yarım limon sıkıyoruz. Son olarak üzerine çıkmayacak şekilde su ilave ediyoruz. Kısık ateşte pişiyoruz. Ocaktan almadan 1 avuç dereotu atıyoruz. Afiyet olsun.