İştah Nasıl Kontrol Edilir?

İştah Nasıl Kontrol Edilir?

Her pazartesi diyete başlıyor; fakat akşam bitmez tükenmez iştahınıza yenik mi düşüyorsunuz? İşte iştahınız üzerindeki kontrolünüzü tekrar kazanmanın yolları...


Dengeli ve düzenli bir beslenme programı uygulayan kişilerin, tahmin edilenin aksine, aşırı açlık yaşamadığını görürsünüz. Bu alışılageldik “diyet” düşünceleri sebebiyle size çok da gerçekçi gelmeyebilir; ancak durum gerçekten bu şekilde işliyor.

Eğer sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına sadık kalıyorsanız aç hissetmezsiniz; çünkü vücudunuzun aç kalmasına izin vermezsiniz. Esasında bu şekilde acıkma işini vücudunuza bırakmıyor ve fiziksel bir isteğe gerek kalmadan ne zaman ne tüketmesi gerektiğini ona siz hatırlatıyorsunuz!

Her ne kadar karar verme aşamasını vücudunuza bırakmasanızda, stres, sıkıntı gibi duygu durumlarında vücudunuz duygusal açlığa yönelebilir ve bu duyguları bastırmak için gerekli olan ilacı yiyeceklerde arayabilir.

Öte yandan hayatı boyunca kilo problemi yaşamamış insanlar bu açlık hissini bastırma konusunda  çok daha başarılılar. Çünkü bu kişiler çok acıkmadan atıştırmalık yiyecekler tüketiyor ve doyduklarında yemek yemeyi bırakıyorlar.  İştahlarını bu şekilde yönetebildikleri için yeterince tok olduklarında yemek yemeyi düşünmüyor veya iş arkadaşlarının bisküvi ikramlarına kolayca “hayır” diyebiliyorlar.

Eğer gün boyunca bedeninizi dinlerseniz, siz de iştahınızı aynı şekilde yönetebilirsiniz! Tek yapmanız gereken gün içerisinde çok acıkmayı beklemeden birşeyler tüketmek ve bunu sık sık gerçekleştirmek.

Vücudunuzu yeniden yapılandırmak için ana öğünleri 4-5 saat arayla tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ana öğünlerin arasında mutlaka ara öğünlerinizi yapmalı, ara öğünlerinizin 200 kaloriyi aşmamasına ve yağlı tohumlar, yoğurt, süt, meyve gibi besin değeri yüksek yiyecekleri tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Böylece iştahınızı ve kilonuzu çok daha rahat kontrol edebilirsiniz.  

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2580 üye,
  • 1740 tarif,
  • 891 makale
Şimdi ücretsiz katıl