Karbonatın 18 Faydası

Karbonatın 18 Faydası

Karbonat sadece hamur kabartmak için kullanılıyor zannediyorsanız yanılıyorsunuz. İşte karbonatın inanamayacağınız 18 farklı faydası


Sebze ve Meyveleri Temizler

İster nemli bir beze döküp, meyve ve sebzelerinizi o şekilde silin; ister yıkama işininde kullandığınız içi su dolu kaba ekleyin. Her iki şekilde de faydalı olacaktır. Mide Yanmasını Alır Böyle bir durumda, yarım bardak suya, bir çay kaşığı karbonat atın yeter.

Çöp Kovalarının Kötü Kokmasını Engeller

Tabanına bir miktar karbonat döküp kullandığınızda çöp kovanızın kokmadığını göreceksiniz.

Cildinizi Yumuşak Yapar

Banyo suyunuza bir fincan dolusu karbonat eklerseniz kendinizi yenilenmiş gibi hissedeceksiniz. Dilerseniz, biraz suyla karıştırarak kuruduğunda pul pul dökülen bir maske yapıp, yüz güzelliğiniz için de kullanabilirsiniz.

Sinek, Böcek Sokmaları

Bu tür bir durumda, yine bir miktar su ve karbonatı karıştırarak elde ettiğimiz, hamur kıvamındaki karışımı, ilgili bölgeye sürmeniz ve bir süre üzerinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Doğal Şampuan

Kullanımı çok basit: 2-3 çay kaşığı karbonatı bir bardak suda çözelti haline getirin ve saçınıza sürün. Hepsi bu!

Tuvalet Temizlerken

Ovalamadan önce fırçanın üzerine çeyrek fincan karbonat dökmeniz, istenilen sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Bebek Bezinin Sebep Olduğu Pişiklere

Bu sorunu ortadan kaldırmak için öyle pahalı kremler satın amanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken, bebeğinizin banyo suyuna, iki çorba kaşığı karbonat eklemek...

Oda Kokusu

Hazır olanları almanıza gerek yok. Tek ihtiyacınız, biraz karbonat ve kokusunu sevdiğiniz bir yağın esansı. İkisini karıştırın ve eviniz harika koksun.

Fırça ve Tarak Temizliğinde

Temizlik zamanı gelen, tarak ya da fırçalarınızı, içinde sıcak su olan bir kaba koyun ve içine bir çay kaşığı kadar karbonat ekleyin. İşlem tamamdır...

Duvardan Pastel Lekesini Çıkarmak İçin

Nemli bir beze, bir miktar karbonat dökün ve duvarı öyle silin. İşlem bitince kuru bir beze yine aynı miktarda karbonat dökerek; bölgenin bir kez daha üzerinden geçin. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Tüylü Oyuncakları Temizler

Sürekli yerlerde gezen tüylü oyuncaklar; hem kirlenir, hem de kötü kokarlar. Çaresi ise onları karbonatlı suyla yıkamak. İşiniz bittiğinde, sanki yeni alınmış gibi kokacaklar.

İstenmeyen Otlara Karşı

Sökecek, ayıklayacağım diye uğraşmanıza gerek yok. Üzerlerine bir miktar karbonat dökün, olsun bitsin...

Vazoya Konulan Çiçeklerin Tazeliğini Korur

Vazoya koyduğunuz çiçeğin, tazeliğini uzun süre korumasını istiyorsanız; suyuna bir çay kaşığı kadar karbonat eklemeniz, yeterli olacaktır.

Yolda Yağmur Yağarsa

Arabanızı temizlerken, ön camını bir miktar karbonat ile silmeniz, ileride çok işinize yarayabilir. Bu sayede şiddetli yağış altında bile, yolu görmekte sıkıntı çekmezsiniz.

Ayaklarınızı Rahatlatmak İçin

İçi sıcak su dolu bir leğene, üç çorba kaşığı kadar karbonat dökmeniz yeterli olacaktır.

Fasulye Yedikten Sonra

Fasulyeyi kim sevmez ki? Ancak fazla kaçırmak, insanı sesli dertlere salabilir. Ancak karbonat bu sorunun da çaresi. Yemekten sonra 1 bardak suya yine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin, sonra karışımı kafaya dikip gerisine karışmayın.

Ağız Temizliğinde ve Kötü Kokuları Gidermek İçin

Bu maddeyi bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Şayet varsa; bir bardak suyun içine yine bir çay kaşığı tuz ve karbonat eklesin ve akşam yatmadan önce ağzını bu suyla çalkalasın. Sabah kalktığınızda karışım ne denli etkili olduğunu göreceksiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl