Kaşarlı Bruschetta

Kaşarlı Bruschetta Tarifi

Çok hafif bir atıştırmalık ya da kahvaltı için fresh bir ikramlık isterseniz kaşarlı bruschetta hazırlayabilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Peynir kelimesi Türkçe olup, ilk defa Memluk Türkçesi’nde benir, penir, beynir olarak geçmiştir. Yazılı olan en eski öz Türkçe karşılığı ise Kaşgarlı Mahmut tarafından kaleme alınan Dîvânü Lugati’t-Türk kitabında geçmektedir; Udma ve udhıtma olarak. Udhıtmak Uygur Türkçesi’nde uyutmak anlamına gelir, Udhıtma udhıttı ise sütü uyutmak, uyumuş süt manasına gelir. Özetle peynir anlamında kullanılmıştır. Kökeni Türkler’ken, Türkiye’de 30 çeşit peynir üretilmektedir. Ancak söz konusu İngiltere’de tam 700 çeşit peynir üretilir. Peynire bu kadar çok farklılık sunan ise tabi ki kullanılan sütün türü, sütü ayrıştırmak için kullanılan asit ve bakteriler, olgunlaşma süresi ve eklenen aroma ve mayalardan kaynaklanmaktadır. En sevilen peynir çeşitlerinden kaşar peynirinin tarihi ise o kadar eski değildir. Bundan birkaç asır önce Yahudi bir kız tarafından yapılmıştır. Bu elde edilen yeni lezzet öncelikle dönemin tad uzmanı olan Haham’a tattırılmış, Haham peynirin tadını beğendiği için “yenilebilir” manasına gelen “kaşar” ifadesini kullanmıştır. 

Milattan Önce 8000’li yıllara dayanan Peynir tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Gelin geçmişte peynir için söylenmiş sözleri birlikte okuyalım;

-Amerikalı yazar ve editör Clifton Fadiman; “Bir peynir de sizi hayal kırıklığına uğratabilir; mat, naif yada aşırı sofistike oluşu ile. Ama yine de oradadır, sütün sonsuzluğa sıçrayışında”

-Fransız general ve başkanı Charles De Gaulle; “246 tür peyniri olan bir ülkeyi nasıl idare edebilirsin?”

-İskoç roman, şiir, gezi yazarı Robert Louis Stevenson; “Bir çok geceler peyniri düşledim, çoğunlukla eritilmiş olarak…” 

-Fransız avukat ve politikacı Jean-Anthelme Brillat-Savarin; “Peynir olmadan bitirilen bir akşam yemeği, çok güzel olan bir kadının tek gözlü olmasına benzer”

Bugün sizlere Kaşarlı Bruschetta tarifimizi hazırladık. Arzu ederseniz Beyaz Peynirli Bruschetta tarifimizide hazırlayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kaşarlı Bruschetta Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane sivri biber
  • 100 gram rendelenmiş kaşar
  • 2 tane domates
  • 1 diş sarımsak
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 6 dilim tost ekmeği

Kaşarlı Bruschetta Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 tane doğranmış sivri biber, 100 gram rendelenmiş kaşar, 2 tane küp doğranmış domates, 1 diş minik doğranmış sarımsak ve yarım çay bardağı sıvı yağı karıştırıyoruz.

6 tane tost ekmek dilimlerinin üzerine hazırladığımız harçtan döküyoruz. Yağlı kağıtlı tepsiye dizip 200 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl