Kızılcıktaki Vitaminler Hangileri? Kızılcığın Faydaları Neler?

Kızılcıktaki Vitaminler Hangileri? Kızılcığın Faydaları Neler?

A, E, K, K1 ve C vitaminleri içeren kızılcık nasıl tüketilmeli? İçinde hangi vitaminler var ve faydaları neler? İşte antioksidan dolu bu meyvenin faydaları...


Eski zamanlarda birçok hastalığın tedavisinde, yara ve yanıkları iyileştirmede kullanılan kızılcık, günümüzde mutfaklarda farklı şekillerde kullanılıyor. Ağaçta yetişen bir meyve olan kızılcık, ülkemizde en çok Karadeniz ve Çukurova bölgelerinde yetiştirilir. Kızılcık, yüksek besin maddesi ve antioksidan içeriği nedeniyle sağlıklı bir besindir. Çok keskin ve ekşi tadı nedeniyle çiğ olarak fazla tükülmez, genellikle reçeli, marmelatı ya da suyu yapılarak tüketilir. Karbonhidrat ve liflerden oluşan kızılcık kuru meyve olarak da tüketilir. Kızılcık kurusu faydaları da vücut için oldukça önemlidir. Kuru ve balçıklı toprakları seven kızılcık, Şubat ve Mart aylarında sarı renkli çiçekler açar. Kızılcık, bakır, C, E ve K1 vitaminlerinin yanı sıra ayrıca manganez de içerir. Peki, kızılcığın faydaları neler, nasıl tüketilmeli? İşte merak edilen tüm detaylar...

Kızılcığın Faydaları

Çok güçlü bir yatıştırıcı özelliği vardır. Beyin sağlığı için en önemli aktivite olan uykuyu düzenleyerek sinir sistemini yeniler. Zihin faaliyetlerini artırır.

Lifli bir meyve olduğu için bağırsak dostudur. Sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini düzenler. Aynı zamanda liflbesinlerin bir özelliği olan uzun süre tok tutma özelliğine de sahiptir.

Vücudun hararetini alır. Terlemeyi önler.

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarına yardımcıdır. Bunun nedeni kızılcıkların proantosiyanidinler veya kısaca PAC’ler olarak adlandırılan bir antioksidanla yüklü olmasındandır. PAC’ler, bakterilerin idrar yolu duvarına yapışma kabiliyetini azaltır ve böylece idrar yolu enfeksiyonları geliştirme şansını azaltır.

Kızılcık tüketmek kalp hastalıklarını önler. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ve kan basıncını düşürücü özelliği ile bilinen kızılcık, kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Otoimmün hastalık, kanser, diyabet ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok kronik durumun kökenindeki sebeptir. 

Gün içerisinde bir bardak kızılcık suyu stres ve depresyon gibi ruhsal sağlık sorunlarının da önüne geçer.

Kanser önleyici etkisiyle bilinen kızılcık, kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve tümörlerin ilerlemesini yavaşlatır. Kanseri önleyici ve kanserle mücadele eden besinler arasında yer alır. Araştırmalar kızılcıkların göğüs, kolon, akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede yardımcı olabilecek kanserle mücadele eden maddeler içerdiğini göstermektedir. 

Kızılcık, kötü kolesterolü düşürür ve trigliseritleri ( TG ) azaltır. Bu yüzden düzenli tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak kızılcık suyu tüketiyorsanız şekersiz ve doğal olduğundan emin olun. Yapılan çalışmalar şekerin kolesterol düzeyleri üzerinde ters bir etkisi olduğunu göstermektedir.

Soğuk tüketilen kızılcık suyu özellikle ağız içi yaralarını önler.

Kızılcık şeker hastaları için zararlı bir besin değildir. Ancak kontrollü tüketilmesi gerekir ve kızılcık şerbeti değil kızılcık suyu tüketilmesi tavsiye edilir.

Kızılcık dolaylı yoldan zayıflamaya yardımcı olur. Düşük kalorili olmasının yanında yüksek besin değerleri ile zayıflamaya yardımcı bir besindir.

Kızılcık gibi antienflamatuvar yiyecekler, zengin antioksidan içeriği sayesinde doğal olarak enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Kızılcık gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketmek, serbest radikallerin etkisiyle savaşmak ve iltihabı hafifletmek için kolay bir yoldur.

Zengin besin değerleri ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineralin karşılanmasını sağlar ve vücut için oldukça önemlidir. 

Kızılcıklar, bazılarının idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) karşı etkili olduğu kanıtlanan çeşitli sağlıklı vitaminler ve bitkisel bileşikler bakımından zengindir. 

Kızılcık Zararlı mı?

Pıhtılaşma ilacı kullanan kişilerin tüketmeden uzmanlarına danışmasını gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı ve kalp ritim bozukluğu ya da panik atağı olanlarında uzmanlarına danışmadan tüketilmesi önerilmez. 

Kızılcığın kalorisi ve besin değeri

  • Kızılcığın 100 gramında yaklaşık 64 kalori vardır.
  • Bir avuç kadar ( 25 gr ) kızılcık tükettiğinizde 16 kalori almış olursunuz.
  • A, E ve C vitamini içerir.
  • Kalsiyum, demir, potasyum gibi mineraller içermektedir.
  • Lifli bir besindir. 100 gram kızılcık 3.7 gram lif içermektedir.
  • Kızılcık suyunun ise 100 gramı 46 kaloridir.
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir