Kudret Narı Her Derde Deva mı?

Kudret Narı Her Derde Deva mı?

Kudret narı ismi gibi kudret mi saçıyor? Tüm merak edilenleri ile kudret narını sizler için araştırdık...


Alternatif tıp dendiğinde; “amannn koca-karı ilaçları değil mi o?” diyenlerden misiniz? Ama efendim bir besin var ki iyi gelmediği birşey yok gibi. Tanrı’nın bu küçük sarı mucizesi içerdiği bolca vitamin, mineral, lif ve faydalı element sayesinde pek çok hastalığı önleyici ve tedavi edici özelliklere sahip. Bizde dayanamadık ve bu meyveyi yakından tanıyalım, tanıtalım dedik.

Öncelikle istedik ki kudret narı nedir, nereden gelir sorularına cevap olalım. Ülkemizin biricik “acayip elması” kudret narı, bir çeşit sarmaşık bitkisi. Anavatanı Hindistan. Bu tropikal meyve Doğu Afrika, Asya ve Karayip adalarının hemen hemen her bölgesinde doğal olarak bulunur, Güney Amerika ve Uzak Doğu'da ise özellikle kişiler gıda ve ilaç olarak yetiştirmektedir. Ülkemizde ise Marmara bölgesinin Bursa ve Yalova şehirlerinde üretilmektedir. Henüz olgunlaşmamışsa yeşil olduğundan, tıpkı salatalığa benzer. Olgunlaştıkça sarı olan haline döner. İçerisinde bulunan kırmızı çekirdekler zehirli ve oldukça zararlıdır. Yaz mevsiminde meyvesini taze olarak tüketip, tohumları kullanılarak kudret narı macunu ve kudret narı yağı da yapılabilmektedir.

Adı gibi kudretli bu meyvenin faydaları nedir ve evde nasıl hazırlayıp tüketebiliriz sorularına ise aşağıda tercüman oluyoruz adeta. Buyurun;
Kudret narı iki şekilde hazırlanıp şifa niyetine tüketilebilir.

Bal ile hazırlamak;

Malzemeler;
1 adet büyük olgun kudret narı 
Yarım kavanoz hakiki bal
Cam kavanoz
Hazırlanışı;
Kudret narını bir güzel ezip lapa hale getiriyoruz. Cam kavanozun içerisinde yarım kavanoz hakiki bal ile karıştırıp yemeklerden 1 saat önce aç karnına tüketebiliriz.

Zeytinyağı ile hazırlamak;

Malzemeler;
1 adet büyük olgun kudret narı
Yarım litre halis zeytinyağı
Cam kavanoz veya şişe
Hazırlanışı;
Olgun kudret narının çekirdeklerini ayıklıyoruz. Cam kavanoza yarım litre halis zeytinyağını döküp kudret narını içine koyuyoruz. Bir süre sonra kudret narı zeytinyağının içinde erimeye başlayacak ve daha etkili hale gelecek.
Bu karışımı ister yemeklerden önce, isterseniz yemeklerle beraber tüketebilirsiniz.

Kudret narı sen hangi dertlere devasın?

* Hepimiz biliriz mide rahatsızlıkları bizi öldürmez ama fena süründürür. “Ne yesem mideme dokunuyor” cümlesini ya siz ya sevdikleriniz mutlaka söylemiştir. Bu mükemmel iyileştirici bağırsak sorunları ile de başa çıkmakta. Zeytinyağlı kudret narı karışımını hergün bir kaşık tüketmek ülser, gastrit, reflü, kabızlık, kolit gibi hastalıkları iyileştirmede birebir. 
* Kabızlığı bir kaç saatte yok etmek istiyorsanız, zeytinyağlı kudret narı karışımından aç karnına 1 kaşık tüketmek şifanız olacaktır.
* Hücre yenileyici etkisi ile kanser hücrelerinin yayılmasını engellediği bilinmekte. Amerika Kanser Araştırmaları Derneği’nin yayınladığı “Canser Research” dergisinde ki bir makalede; “kudret narı kanser hücrelerinin yayılmasını, gelişmesini, büyümesini önlemektedir” yazıyor.
Özellikle meme kanserine karşı koruyucu etkisi yadsınamaz derecede.
* Yanık ve küçük yaraların tedavisinde iyileştirici gücü çok. Ancak yanıklarda kudret narı kullanabilmek için önceden bir adet olgunlaşmış kudret narının çekirdeklerini çıkartıp ezin. Daha sonra cam kavanoza koyup, içerisine az miktar halis zeytinyağı ilave edin. Bu karışımı neredeyse 1 yıl kadar yanık ve yaraların tedavisinde kullanabilirsiniz.
* Antibiyotik içeriği bol olan kudret narı özellikle soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir. 
* Kan şekerini düzenlediği için diyabet hastalarına önerilir.
* Guatr hastalığının şikayetlerini azaltır.
* Kadınlarda üreme yolları hastalıklarını, iltihap ve enfeksiyon oluşumunu önler.
* Hemoroit tedavisinde kullanılır.
* Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde macunundan faydalanılır.

Her güzelin bir kötü huyu olurmuş derler. Faydalarından bu kadar bahsettik peki ya zararları;

* Hamilelerin tüketmesi yasak. Kanama ve düşük ihtimali söz konusu. Aman diyelim!
* İnsülin kullanan insanların dikkat etmesi şart. Şeker seviyesini aniden düşürebilir.
* Kısırlık tedavisi görenlerin kullanımına uygun değil, yumurtalarının erken çatlamasına sebep olabilir. 
* Aşırı tüketimi karaciğere zarar verebilir.
* Alternatif tıp iyi, hoş ve doğal, ancak hastalığınız ne olursa olsun siz yine de bir doktora görünüp sonrasında alternatif tıptan faydalanmayı denemelisiniz.

Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2870 üye,
  • 1835 tarif,
  • 930 makale
Şimdi ücretsiz katıl