Menopoz Döneminde Nasıl Mutlu Olunur?

Menopoz Döneminde Nasıl Mutlu Olunur?

Menopoz, kadınların yaş almasının doğal süreci. Bu dönemi mutlu bir şekilde yaşamak her kadının hakkıdır diyor ve 7 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz. Buyursunlar…


Öncelikli olarak belirtmekte fayda var ki, menopoz bir hastalık değildir. Her sağlıklı kadının belli bir yaştan sonra yumurtlamasının sona ermesi, adet kanamalarının kesilmesi durumudur. Yani menopoz kadın vücudunun normal işleyişinin bir parçasıdır. 

Menopoz döneminin getirdiği şikayetler bir hayli fazla ama elbette her kadın bu sorunların hepsini yaşayacak değil, hatta biraz şans ve genetik mirasla da alakalı olarak hafif seyretmesi de mümkün. Ancak biz işi şansa bırakmadık ve menopoz dönemini mutlu geçirmek için 7 ipucunu kaleme aldık...

1-Menopoz Sen mi Büyüksün, Ben mi?!

Menopoz dönemi bir kadının bilgeleşme yılları olarak nitelendirilir. Kadınların bu dönemi öncelikli olarak yaşamın doğal bir parçası olarak görmeleri, süreç bittikten sonra daha huzurlu, daha hoşgörülü olacağını unutmamaları gerekir. Menopoz geçiş dönemini benimsemeniz ve kendinizi olduğu gibi kabul etmeniz en önemli mutluluk getirisi… Kendinizi özellikle bu dönem çok sevin!


2-Sağlıklı Besleniyorum...

Vücudunuza iyi bakın, sağlıklı beslenmek her dönem çok önemli fakat menopoz döneminde hayati önem taşıyor. Mutluluğun yolu yediklerimizden geçer desek yanlış olmaz. 

Menopoz dönemi beslenmesinde olması gerekenler;

Kefir; Bağırsak sağlığını korur. Mutlu bağırsaklar, mutlu beden demektir.
Muz; Seratonin zengini bu meyve ruh halini iyileştirir.,
Çikolata; Mutluluk verir, aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir.
Somon; Fırında ya da ızgara olarak tüketildiğinde mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar.
Zerdeçal; Depresyonla mücadele eden bu bitki, ruh halini de iyileştirir.
Ada çayı; Gece terlemeleri ve ateş basmalarını en aza indirir.
Kuru Fasulye; Haftalık beslenme programınızda mutlaka iki defa olmalı, enerjinizi yükseltmekte birebirdir.
Ispanak; Bedeni zinde tutar, yorgunluğu giderir.


3-Hayalleriniz Vardı… Ne Oldu?

Daha önceleri yapmaya fırsat bulamadığınız, sürekli bazı sebeplerden ötürü isteklerinizi ertelediğiniz ne varsa bu dönemde yapabilirsiniz. İlgi duyduğunuz bir konuda kendinizi eğitebilir, seyahat edebilir, dil öğrenebilirsiniz. Yeter ki hayallerinizi hatırlayın ve onların peşinden gidin.


4-Sosyalleşin!

Menopoz dönemi sürecinde yaşama sevincinizi ve hayata olan bağlılığınızı daha da artıracak faaliyetler içinde olun. Bunlardan en önemlisi şüphesiz dostlarla geçirilen saatlerdir… Kendinize ve dostlarınıza vakit ayırın. Mümkün olduğunca sık bir araya gelmeye özen gösterin. Şen kahkahalarınız bulunduğunuz ortamı aydınlatsın. Hayatın yakasına dört elle sarılmayın, yapışın :)


5-Her Yaşın Kendine Has Güzellikleri Vardır, Unutmayın!

Kadın her yaşta güzeldir ama yaş aldıkça daha da güzelleşir. Menopoz döneminde biraz kilo alabilirsiniz büyütmeyin, yüzünüzdeki ufak tefek değişiklikleri de hayatın getirdiği deneyimler olarak kabul edin benimseyin, özümseyin. Siz çok güzelsiniz unutmayın, unutturmayın…


6-Aktif Yaşamı Destekliyoruz… 

Şayet zaten çalışıyorsanız bu kimliğinizi korumayı şiddetle tavsiye ediyor uzmanlar. Beynin yaşlanmaması için sosyalleşmek ve insanlarla sık iletişimde olmak mühim. Çalışmıyorsanızda üzülmeyin, düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin. Grup derslerine katılabilir yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Yeni insanlarla iletişimde olmak size iyi gelecektir.


7-Destek Almaktan Çekinmeyin

Menopoz sadece bedensel bir değişim süreci değildir. Bu dönemde ruhende değişiklikler boy gösterir. Şikayetleri azaltmanın doğal yollarını yukarıda belirttik. Ancak işlerinde uzman jinekolog, psikolog ve psikiyatriste de başvurmanız mutlu menopoz dönemi için şüphesiz en doğru kararlardan olacaktır. Tıbbi destekler daha sağlıklı, mutlu ve aktif bir hayat sürebilmemiz için olmazsa olmazımızdır bunu sakın o güzel aklınızdan çıkartmayın.

Şifalı günler dileriz...
 

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl