Nar Kabuğu Mucizesi

Nar Kabuğu Mucizesi

Çöpe attığımız nar kabuğunun; kolesterolu düşürmek, kalp hastalıklarını önlemek, bağışıklığı güçlendirmek ve kansere karşı koruyucu olmak gibi faydaları olduğunu biliyor musunuz?


Kış aylarının en güzeli NAR, faydaları saymakla bitmiyor derken, herkesin tükettikten sonra genellikle attığı kabuğuna dikkat çekmek istedim. Araştırmalarla faydaları desteklenmiş ve her geçen gün yeni bir faydası bulunan “süper besinler” olarak  adlandırdığımız grubun bir bakıma en yeni üyesi “nar kabuğu” evet yanlış duymadınız, faydaları saymakla bitmeyen antioksidan zengini narın kabuğu da sağlığınız üzerinde oldukça etkili.

Nar kabuğunun faydaları arasında; kötü kolesterolu düşürmek, immun sistemi güçlendirmek ve birçok kanser türüne karşı koruyucu olması ön plana çıkıyor. 'Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Ellagik asit kansere neden olan moleküllere bağlanarak onları çok önemli bir oranda etkisizleştirmektedir.

Özellikle ülkemizde birçok insan nar kabuğunun faydalarından habersiz olduğu için kabuğunu çöpe atıyor, oysaki kabuktaki besin değeri mucizevi düzeyde yüksek bulunmuştur.

Nar kabuğu faydaları birçok hastalık riskini azaltacak ve kötü kolesterol seviyesini düşürecek düzeyde güçlü antioksidanlar olan flavonoidler, proantisiyanidler ve fenolik bilesikler içeriyor. Bu içeriğiyle özellikle kalp hastalıklarını önlemede büyük katkı sağlıyor.

Amerika da kalp hastalıklarının ölümle sonuçlanma oranı arttıkça, bu kötü gidişata dur demek amacıyla yapılan çalışmalarda kullanılan nar kabuğunun kalp hastalıklarının neden olduğu ölüm oranını azalttığı saptanmıştır. 

Nar kabuğunun diğer avantajlarından bazıları kumaş, yüz kremleri veya kozmetik ürünleri ve bazı diş ürünlerinde doğal boya maddesi olarak kullanılması.

Sağlıklı bir diyet ve yeterli egzersiz ile günlük beslenmenize bu mucizevi meyve ve kabuğunu da ekleyip, düzenli olarak tüketen herkes yaşam kalitesindeki farkı hissedecektir.

Geçmiş zamanlara bakıldığında özellikle Hindistan'da yaşayan insanların hastalıklardan korunmak için nar kabuklarını minik parçalar halinde doğrayıp güneşte kurutarak tükettikleri saptanmıştır. Nar kabuğu Hindistan'da, tüm annelerin ecza dolabında bulunan en değerli koca karı ilaci olarak da bilinmektedir ve kabuklarının atılması o dönemlerde bir suç olarak kabul edilmektedir.

Geçmişte yapılan çalışmalar nar kabuğunun kaynatılarak içilmesinin sakinleştirici etkisi üzerinde dururken bu formun ayrıca dizanteri, ishal, bağırsak solucanları ve daha birçok hastalıkta yararlı olduğu kabul edilmiştir. 


Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur ve Kullanılır?

Narın çekirdeklerini çıkarttıktan sonra soyma bıçağı kullanarak kabuğunu  uzunlamasına kesebilirsiniz. Kestiğiniz nar kabuklarını güneşte kurutabilir ve kurutulmuş kabukları tamamen soğuduktan sonra, bir kilitli torba ya da hava geçirmez bir kaba koyarak saklayabilirsiniz.

Ecza dolabınızda diyare (ishal), kolit,hemoroid tedavisi için ilaç olarak saklamak isterseniz aşağıdaki formül tam size göre:

Malzemeler

 • ½ su bardağı güneşte kurutulmuş nar kabuğu
 • 1 çorba kaşığı kimyon tohumu
 • ½ su bardağı kefir veya probiyotik yoğurt
 • Tat vermesi için kaya tuzu

Yapılışı

Nar kabuklarını 30 dk sıcak suda beklettikten sonra tüm malzemelerle birlikte homojenize bir karışım olana kadar blenderize edin ve içine tat vermesi için tercihe bağlı olarak kaya tuzu ekleyebilirsiniz.

Kullanım dozu:

Bu karışımı ishal, dizanteri, kolit, hemoroid ve mide ağrısı durumunda bir günde üç dört kez, 1/2 su bardağı ölçüsünde kullanabilirsiniz.

Nar kabuğu, tanen içeriğiyle çok güçlü bir astrenjan (kanamayı durduran ilaç) dır ki böylelikle bağırsaklardaki inflamasyonu azaltır, hemoroid kanamalarını önler ve intestinal sistemdeki tüm kanamaları durdurucu özelliği vardır.

Kısaca intestinal sistem hastalıkları, kalp hastalıkları ve birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltmak ve/veya tedavilerin etkinliğini artırmak için günlük beslenmenizde yeşil çayın yanında nar kabuğu çayını da almanızı öneriyorum. Yapılan calışmalar günde 2-3 fincan nar kabuğu çayının genel sağlık üzerinde olumlu etkilerinin ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor.

Uzm.Dyt.Merve TIĞLI

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2670 üye,
  • 1770 tarif,
  • 903 makale
Şimdi ücretsiz katıl