HAMUR İŞİ TARİFLERİ

Pastırmalı Pizza Tarifi

Çay saatlerine ya da nefis kahvaltı sofralarına yakışır, misler gibi pastırma kokusuyla leziz bir tarif. Ramazan pidesini şahane bir pizza tarifine çevirebilirsiniz!

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 40 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Pastırmalı Pizza
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Pastırma, tarihi Orta Asya’da yaşamış Hun ve Oğuz Türkleri’ne dayanır. Önemli bir geçmişe sahiptir. Kelime anlamı tuz, çemen ve karabiber karışımının et üstüne sürülüp, güneş ya da iste kurutulması sonucu hazırlanan bir tür besin olan pastırmayı şöyle de tanımlamak yanlış olmaz. Çeşitli baharatlar ve sarımsakla hazırlanıp, kurutulduktan sonra servis edilen et yemeği türü. Pastırmanın Anadolu topraklarına tam olarak getirildiği tarih bilinmese de, Selçuklular zamanında bu bölgeye giriş yaptığı yönünde tahminler bulunmaktadır. Balkanlar ve Rumeli bölgelerine de Anadolu’dan geçmiştir. 

Göçebe yaşayan Orta Asya Türkleri’nin yemek kültürüne dayanır. Hem göçebe olup hem de savaşçı bir yaşam tarzına sahip olan Orta Asya Türkleri, at sırtında zaman kaybetmeden ilerlemek ve besinsiz kalmamak için, yanlarına mutlaka tuzlanmış sığır et parçaları ve başka hayvan eti parçaları alırlardı. Bu etleri de kimi zaman deri kılıfların içinde sıkıştırılmış şekilde, kimi zaman da atın eyerine bağlayıp bacaklarının arasında sıkıştırarak taşırlardı. Bu haftalar boyu süren yolculuklar esnasında bu sıkıştırılan tuzlu et parçaları pastırma halini almaktaydı. Beslenme yönünden bu tuzlanmış et parçaları nam-ı diğer pastırma savaşçılara çok fayda sağlamaktaydı.

Pastırma adı, yapılışı esnasında ki bastırma işleminden gelmektedir. Halk arasında bastırma günümüze gelene kadar evrilip pastırma olmuştur. 

Bugün sizler için Pastırmalı Pizza tarifimizi hazırladık. Tabi ki vejetaryenleri de unutmadık; Kabak Çiçekli Pizza tarifimiz tam sizlik. Şimdiden ellerinize sağlık...

Pastırmalı Pizza Malzemeleri

Pastırmalı Pizza Yapılışı

Pastırmalı Pizza Nasıl Yapılır?

1 tane ramazan pidesini dörde bölüyoruz. Böldükten sonra her birini ortasından ikiye ayırıyoruz.

Bir kapta 1 yemek kaşığı domates salçası ve 2 yemek kaşığı ketçabı karıştırıyoruz. Hazırladığımız pidelerin her birinin üzerine bu salçalı sostan sürüyoruz. Üzerlerine doğradığımız 8 dilim pastırmayı bölüştürüyoruz. 1 tane küp doğranmış kırmızı kapya biberi paylaştırıyoruz. 8 tane çekirdekleri çıkartılmış siyah zeytini üzerlerine doğruyoruz ve biraz kekik serpiştiriyoruz. 50 gram rendelenmiş kaşarı hepsine paylaştırıyoruz. Her birinin üzerine de ikişer çay kaşığı tereyağı ilave ediyoruz. 200 derecelik fırında kaşarlar eriyene kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun...