Sebzelerin Kaynağını Biliyor musunuz?

Sebzelerin Kaynağını Biliyor musunuz?

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan sebzelerin kaynağını biliyor musunuz? İşte belki de hiç duymadığınız o bilgiler...


Patlıcan ailesinden gelen domatesin aslında anavatanın Güney ve Orta Amerika olduğunu biliyor musunuz?
Peru'da bir domates türü keşfedilmiş sonrasında Meksika'da yetiştirilmiş ve Avrupaya gönderilmiş. Ülkemize ise 1800'lü yıllarda gelmiş.


Patates And Dağları'nda yabani tür olarak bulunmuş ve buradan Arjantin'e kadar gelmiş. İsmini Quechua dilinden alan patates ülkemize domates gibi 1800'lü yıllarda gelmiş.

Ana Vatanı Habeşistan olan enginar Türkiye'de Marmara ve Ege bölgesinde yetiştiriliyor. Tabii bildiğiniz gibi ilkbaharda çıkan ve mavi-mor renkli çiçekler açan otsu bir bitki. Killi, kumlu ve rutubetli topraklarda yetiştirilir.


Mor lahananın anavatanı Baltık denizi kıyılarıymış. Çünkü lahana denize yakın, rutubetli olan yerlerde yetişiyor.


Ülkemize Osmanlı zamanında gelen biberin anavatanı Güney Amerika'dır. Zamanla en çok yetiştirip tükettiğimiz sebzelerden biri haline geldi çünkü neredeyse bibersiz yemek olmaz ve turşusu da şahane olur.

Ispanağın anavatanının Batı Asya olduğu kabul edilmiştir. Serin iklimi sever. Soğuk havalara ve dona karşı dayanıklıdır. 2000 m yükseklere kadar çıkabilir. Doğu Karadeniz bölgesinde çok sınırlı olmak üzere, bunun dışındaki bütün bölgelerimizde yetişebilen ve büyük miktarlarda üretilen bir sebzedir.

Akdeniz bölgesinde keşfedilen beyaz lahanalar uzun süre depolanıp saklanabilirler. Bol miktarda C vitamini içeren ayrıca kalsiyum ve demir bakımından da zengin olan beyaz lahanalar ülkemizin her yerinde yetiştirilir.


Patlıcan, tıpkı beyaz lahana gibi ülkemizin her yerinde yetiştiriliyor. Ama ilk olarak Hindistan'da yetiştirilmiş sonra Afrika'ya en son olarak da Avrupa'ya getirilmiş.


Pırasa ilk olarak Akdeniz kıyısında ortaya çıkmış ama Romalılar, uykuyu kolaylaştırması için pırasa yerlermiş. Hipnotize etmesi ve uykuyu kolaylaştırıcılığının dışında cinsel gücü arttırıcı özelliği olduğu da söylenirmiş.


Karnabahar aslında lahananın çiçek saplarının kısalıp etlenmesiyle lahanadan türemiş. Vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan karnabahar ülkemizde en çok Ege Bölgesinde yetiştilir.

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl