Sevgililer Günü Aslında Nedir?

Sevgililer Günü Aslında Nedir?

Bizde Sevgililer Günü onlarda Aziz Valentine ama tüm dünyada 14 Şubat elbette Aşıkların Günü. Sevgililer Günü aslında nedir? Neden kutlanır? İşte yazımız...


Aslına bakarsanız 14 Şubat ile ilgili öyle çok efsane var ki. Ülkemizde sevgililer günü olarak kutlanan bu gün, yabancı ülkelerin çoğunda “Saint Valentine’s Day” yani “Aziz Valentine Günü” olarak kutlanıyor. Peki kim bu Valentine ve bizim sevgilimizle ne alakası var diyorsanız işte hepsi ve daha fazlası bu içerikte.
 
Bilinen İlk Efsane: Lupercalia Festivali
 
Eski Roma’da Şubat ayının ortasında Bahar ve Aşk Festivali düzenlenirmiş “Lupercalia” adında… Bu festivalde normal zamanda birbirlerinden uzak duran Romalı genç kızlar ve delikanlılar bu festivalde bir araya gelebilirmiş. Genç kızların isimleri kağıda yazılıp bir çömleğin içine atılırmış. Sonra kura gibi bu isimler delikanlılar tarafından çekilir, ve eşleşilirmiş. Akşam olana kadar delikanlılar kuradan çektikleri genç kıza refakat ederlermiş. Bu refakatlerin kimisi evlilikle kimisi ayrılıkla sonuçlanırmış.İkinci Ve En Bilinen Efsane: “Saint Valentine’s Day”

III. Yüzyılda tahtta dönemin en zalim imparatoru Romalı II. Claudius vardır. Savaş ve askerlik tutkunu bu imparator, bekar askerlerin evlilere göre daha iyi savaştıklarını düşündüğünden bir ferman yayınlar, bu fermana göre askerlerin evlenmesi yasaklanır. O dönem Valentine isimli iyi kalpli rahip, yasağı dikkate almaz ve askerlerin nikahını kıymaya devam eder. İmparator Claudius bu olayı duyar duymaz, rahip Valentine’i hapse attırır. Valentine, burada gardiyanın kızına aşık olur. Rahip olduğunun da farkındadır ama aşk ruhunu sarar sarmalar. Bu hapishaneden kurtulamayacağının bilinci ile aşkını gizlemek yerine kağıda döker. 14 Şubat 269 günü yakılarak idam edilmeye giderken “Senin Valentine’n” imzalı bir aşk mektubu gardiyanın kızına ulaştırılır. Sevgiliye kart gönderme geleneği bu olaydan gelmektedir. Ayrıca iyi kalpli sevgili rahibin ölüm günü olan 14 Şubat tüm çiftlere adanır.

14 Şubat İle İlgili Kısa Kısa

*Papa Gelasius 498 yılında, pagan Roma geleneği ile St. Valentine’i birleştirip 14 Şubat’ı “Saint Valentine Günü” ilan eder. Bu tarihten itibaren çiftler küçük not kağıtlarına günün anlam ve önemini belirten sevgi sözcükleri yazmaya ve hatıra alışverişinde bulunmaya başlamışlar.

*14 Şubat’ta kırmızı gül gönderme geleneği ise 1775-1792 yıllarında tahtta olan Fransız Kralı XVI. Louis’in karısı Marie Antoinette’e bu günde kırmızı gül göndermesi ile başlamıştır.*14 Şubat Sevgililer Günü veya Saint Valentine’s Day orta çağlar boyunca adeta kış uykusuna yatar. Ve kilisenin bile resmileştirdiği bu gün, 18. Yüzyıl başında tekrar kutlanmaya başlar.
*1840 senesinde Ester A. Howland isimli kişi, ilk Valentine kartını basıyor. Ve bu gelenek işte o yıldan sonra bir endüstriye dönüşüyor. Postanın hem yagınlaşması hem de ucuz olması sayesinde bu kartlara rağbet çoğalıyor.

14 Şubat’ta yanınızda sevdiğiniz biri varsa ve sevildiğinizi hissediyorsanız işte bu herşeyden önemli. Gelin bu yıl sevginizi hem kağıda hem söze dökün…

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl