Taneli Enginar Çorbası

Taneli Enginar Çorbası Tarifi

Genellikle ezerek ya da blenderden geçirerek yaptığımız enginar çorbasını taneli pişirmeyi denediniz mi? Enginar sevenler için taneli enginar çorbası kaçınılmaz bir lezzet...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Bereket sembolü Enginar. Devedikeni bitkisinin henüz olgunlaşmamış çiçeği Enginar. 

Anavatanı Akdeniz, muhtemelen de Sicilya olarak bilinir. Tarihte bilinen en eski yiyeceklerden biri olan enginar, Antik Mısır’da bereket sembolü olarak görülürdü. 16. yüzyıl da İtalya’lı Catherine de Medici ile Kral Henry'nin evliliğiyle birlikte Fransa'ya taşınmış ve asillerin favori yiyeceklerinden biri olmuş. 

Bugüne gelene kadar enginar sebzesinin değişim geçirerek evcilleştiği söylenir. Kuzey Afrika'da hala vahşi halinin yetiştiği de bilinmektedir. Ülkemizde iki çeşit enginar öne çıkıyor. Ege bölgesinde Sakız, Marmara'da Bayrampaşa. Bayrampaşa enginarı bodur ve geniş, Sakız enginarı ise zarif, uzun ve minyon bir yapıya sahip. Bayrampaşa enginarının uçları dikenli, sakızınkiler ise dikensiz. Sakız enginarının yaprakları yeniyor, Bayrampaşanın yenmiyor.

Enginarların taze olup olmadığını anlayabilmek için ayıklanmamış halini görüp almakta fayda var. Sapından tuttuğunuz enginarı salladığınızda baş kısmı hareket edip, yapraklar yeşil ve taze görünüyorsa körpe ve lezzetlidir. Seçerken saplarının kurumamış ve nemli olması da önemli. Sapından tutup sallayınca başı sabit duran enginar ise fazla olgunlaşmış, kartlaşmış demektir. Muhtemelen lifli çıkacaktır. Bir diğer bilgi de, enginarların saplarının pişirilmeden az evvel kesilmesi gerektiği. Çünkü sapları hemen kesilip bekletilen enginarlar, uzun süre tazeliğini ve beyazlığını koruyamıyor.

Enginar hakkında bildiklerimizi sizlerle paylaştıktan sonra gelelim tarifimize. Her ne kadar günümüz mutfaklarında zeytinyağlı ve dereotlu tarifi sık yapılan ve sevilen olsa da, ezber bozan Taneli Enginar Çorbası tarifimiz de ağızlara layık.


Taneli Enginar Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

  • 4 tane enginar
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Terbiye karışımı için;
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 tane yumurta sarısı
  • Yarım tatlı kaşığı tuz

Taneli Enginar Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencereye 4 tane ayıklanmış enginarı küp şekilde doğruyoruz ve üzerine çıkana kadar su, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı sıvı yağ koyup pişiriyoruz.
Terbiye karışımı için; 1 yemek kaşığı un, 1 tane yumurta sarısını küçük bir kapta karıştırıyoruz. Kaynamakta olan çorba suyundan azar azar ekleyip kıvamını açıyoruz. Hazırladığımız terbiye karışımını çorba tenceresine azar azar ekleyip karıştırarak kısık ateşte pişiriyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz atıp karıştırıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2580 üye,
  • 1740 tarif,
  • 891 makale
Şimdi ücretsiz katıl