Topuk Çatlaklarına Evde Tedavi Yöntemleri

Topuk Çatlaklarına Evde Tedavi Yöntemleri

Ayakkabılar, cilt kuruluğu ve fazla kilo topuklarımızdaki baskıyı arttırır ve çatlak oluşumu yapabilir. Ancak evde tedavi yöntemleriyle topuk çatlaklarını geçirebilirsiniz...


Bal

Nemlendirici ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde bal kurumuş ve çatlamış topuklarınız için mükemmel bir üründür. Yapmanız gerekenler ise şöyledir: Ilık su dolu bir kabın içerisine 1 bardak bal ilave edin ve iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu suya koyun ve 15-20 dakika kadar bekletin. Ayaklarınızı nazikçe ovalayın. Gelişme görene kadar her gün ya da haftada birkaç kez uygulayın.

Nemlendirici Krem

Topuklarda oluşan çatlaklar yeterince derinleşirse ağrıya ve kanamaya neden olabilir. Bu yüzden çatlaklar ilerlemeden gerekli tedbirleri almalısınız. İlk yapmanız gereken iyi bir nemlendirici kozmetik krem almak. Duştan çıktıktan sonra ayaklarınız henüz nemliyken bu kremi topuklarınıza iyice yedirin ve cilde daha iyi nüfuz etmesi için pamuklu bir çorap giyin.

Gül Suyu ve Gliserin Gül

suyu ve gliserin karışımı topuklardaki çatlaklara iyi gelir. Gliserin cildi yumuşatır ve bu özelliği sebebiyle kozmetikte yaygın bir şekilde kullanılır. Gül suyu ise A, B3, C, D ve E Vitaminleri ekler. Tek yapmanız gereken yatağa gitmeden önce eşit miktarda gül suyu ve gliserini karıştırıp topuklarınıza ve ayaklarınıza sürmektir.

Pirinç Unu ile Peeling

Ayaklarınıza ve topuklarınıza peeling yapmak ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 avuç pirinç unu, birkaç çay kaşığı bal ve elma sirkesi. Tüm malzemeleri koyu bir macun elde edene kadar karıştırın ve eğer çatlaklar çok kötüyse bir yemek kaşığı zeytin yağı ya da tatlı badem yağı ilave edin. Ayaklarınızı ılık suda 10 dakika kadar bekletin ve ardından nazikçe hazırlamış olduğunuz karışımla ovalayın.

Su Dolu Leğen

Ayaklarınızı su dolu bir leğende yarım saat kadar bekletmek hem ayak kokusunu alacaktır hem de ayaklarınızı nemlendirecektir. Yalnız suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin çünkü sıcak su cildin nemini azaltabilir. Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra başta topuklar olmak üzere tüm ayağınıza nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Muz

Olgun muzlar çatlamış ve kurumuş topuklar için en ucuz tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntem için izlemeniz gereken adımlar ise şöyledir; 1 adet olgun muzu iyice ezin ve temizlemiş olduğunuz ayaklarınıza sürün. Yaklaşık 10-15 dakika bekleyerek cildin karışımı emmesine zaman tanıyın. Ardından ayaklarınızın ılık suyla yıkayın ve sonra ayaklarınızı 5-10 dakika boyunca soğuk suda bekletin. Daha yumuşak ve daha pürüzsüz topuklara sahip olabilmek için birkaç hafta boyunca her gün uygulayın.

Limonlu Su

Limonun asidik özelliği sert derinin yumuşatılmasında ve doğal olarak çatlakların önlenmesinde çok etkilidir. Ayaklarınızı 10-15 dakika boyunca limon suyu ilave edilmiş ılık suda bekletin. Sıcak su kullanmaktan kaçının çünkü sıcak su ayaklarınızın daha da fazla kurumasına yol açabilir. Topuklarınızı Ayaklarınızı yıkayın ve havluyla durulayın.

Vazelin

Eğer size uygun bir nemlendirici bulamadıysanız vazelin kullanabilirsiniz. Vazelin cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak nemi içeri hapseder ve sertleşen, kuruyan topuklarınızı yumuşatır. Vazelini yatmadan önce sürüp pamuklu bir çorap giyerseniz topuklarınız sabaha daha yumuşak olacaktır.

Bal ve Zeytinyağı Kürü

Bal ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız kür topuklarınızı yumuşatmaya ve çatlakları geçirmeye iyi gelebilir. 1 çay kaşığı balı bir yemek kaşığı zeytinyağı ile iyice karıştırın. Bu karışımı topuklarınıza ovalayarak sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Bu bakım cildinizi yumuşattığı gibi balın anti bakteriyel özelliği ile çatlakları olası enfeksiyonlardan koruyacaktır.

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl