DOLMA TARİFLERİ

Adana Usulü Kuru Dolma Tarifi

Kuru dolma bir diğer tabiriyle ekşili dolma adını sumakla pişirilmesinden alıyor. Peki Adana usulü kuru dolma hiç denediniz mi?

  • 6 kişilik
  • ios-clock-outline 50 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Adana Usulü Kuru Dolma
yourm yap
4.6

Tarife Başlamadan Önce

Dolmanın tarihi Orta Asya Türklerine kadar uzanır. Geçmişten günümüze Türk mutfağının en önemli ve vazgeçilmez yemeği olmuştur. Her bölge de her yöre de değişik şekiller de yapılsa da bazıları vardır ki tadı da, adı da başka olur. Hemen hemen her sebzeden dolma yapılabilmektedir. (Biber, Domates, Kabak, Patlıcan, Soğan vb gibi)

Dolma yemeğimiz komşu ülkelerce de bilinir ve bize çok benzer isimle anılır. Azerice dolma, Yunanca dolmadaki, Gürcüce “t”olma, Ermenice tolma, Farsça ve Arapça dolme olarak söylenir. Çevre ülkelere ününü yaymış bu meşhur yemeğimizin değişik ve yöresel tarifi ile bugün hem gözleriniz, hem de mideniz şenlenecek; İşte Adana Usulü Kuru Dolma tarifimiz. 

 

Adana Usulü Kuru Dolma Malzemeleri

Pişirme önerisi

Dilerseniz kuru patlıcanı acı olarak alıp daha da acı hale getirebilirsiniz... Yalnız dikkat edin, çok acı oluyorlar...

Adana Usulü Kuru Dolma Yapılışı

Adana Usulü Kuru Dolma Nasıl Yapılır?

Öncelikle 7 tane kuru patlıcan ve 7 tane kuru biberi kaynar suda hafif yumuşayana kadar haşlıyoruz ve yıkayıp suyunu süzüyoruz.

İç harcı için: Bir kapta ayıklanmış ve yıkanmış 1.5 su bardağı pirinç, 3 tane yemeklik doğranmış kuru soğan, 1 tutam doğranmış maydanoz ve yarım demet dereotu, 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı sumak, 2 yemek kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı karabiber, 2 tatlı kaşığı ince limon tuzu, 1 yemek kaşığı kuru nane, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı sıvı yağı karıştırıyoruz ve hazırladığımız bu iç harcı patlıcan ve biberlerin içlerine çok olmayacak şekilde doldurup tencereye diziyoruz.

Sosu için küçük bir tencereye yarım çay bardağı sıvı yağ, 1 diş ezilmiş sarımsak, 2 yemek kaşığı kuru nane, 1 yemek kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı ince limon tuzu, 1 yemek kaşığı sumak, 1 yemek kaşığı salça koyup biraz kavuruyoruz ve 3 su bardağı su ilave edip karıştırıyoruz. Bu sosu dolmaların üzerine gezdiriyoruz. Dolmaların pişmesi için tencereye üzerini geçmeyecek şekilde biraz daha su ekliyoruz ve orta ateşte pişirmeye bırakıyoruz. Suyu eksilirse sıcak su ilave ediyoruz. İyice pişince biraz dinlendikten sonra servis yapıyoruz.