ÇORBA TARİFLERİ

Arpa Şehriyeli Mercimek Çorbası Tarifi

Klasik mercimek çorbasından sıkıldıysanız arpa şehriyeli mercimek çorbasını havuçla değişik bir lezzete kavuşturun...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
 Arpa Şehriyeli Mercimek Çorbası
yourm yap
4.6

Tarife Başlamadan Önce

Eski çağlardan bu yana yetiştirilebilen bir bitki mercimek. Kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi olmak üzere dört çeşidi vardır. Bizler genellikle mutfaklarımızda kırmızı ve yeşil mercimek kullanırız. İlk kez yetiştiği yerler olarak Akdeniz ve Batı Asya ülkeleri gelir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Gaziantep ve Şanlıurfa’da yetiştirilir. 

 Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini olmak üzere, demir, kalsiyum, sodyum, bakır, manganez, çinko ve fosfor mineralleri açısından da oldukça zengindir. Baklagiller ailesinin bu önemli ferdinin vücudumuza sağladığı yararlar ise say say bitmiyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir. Kanı kuvvetlendirir, en çok demir yapıcı gıdadır. Zayıf ve hasta kimselerde kan yapımında yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirerek yıpranmış sinirleri tedavi eder. Yorucu işlerde çalışan kişiler için enerji kaynağıdır. Bağırsakları yumuşatarak kabızlık sorununu önler. Kan akışını hızlandırır, kalp ve damar sağlığını korur. Mercimeğin en önemli özelliklerinden biri de anne sütünü arttırmasıdır. Anne sütünün besin değerini ve sütün miktarını arttırdığı bilinir. Hamileyken tüketildiğinde hem bebeğin hem annenin sağlıklı olmasını sağlar. Baklagil familyasının beyaz çiçekli, kendi küçük ama besin değeri çok büyük, kimi zaman kırmızı, sarı, kimi zaman yeşil olarak karşımıza çıkan yassıca tohum Mercimek.

Arpa Şehriye Çorbası tarifimize yepyeni bir soluk getirdik. Leziz mi leziz Arpa Şehriyeli Mercimek Çorbası tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Arpa Şehriyeli Mercimek Çorbası Malzemeleri

Arpa Şehriyeli Mercimek Çorbası Yapılışı

Arpa Şehriyeli Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

Bir tencerede soyup yıkadığımız 1 tane bütün soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 tane rendelenmiş havuç ekleyip 1-2 dakika kavuruyoruz. 1 çay kaşığı kuru nane ve 1 yemek kaşığı domates salçası atıp biraz karıştırıyoruz. Ayıklayıp yıkadığımız 1 su bardağı kırmızı mercimek ve 1 çay bardağı prinç ekliyoruz ve üzerine 4 su bardağı su koyup 1 avuç maydanoz doğruyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, yarım tatlı kaşığı pul biber ilave ediyoruz. Kaynayınca yarım su bardağı arpa şehriye ekleyip altını kısıyoruz. Mercimekler pişince ocaktan alıyoruz.