ET YEMEKLERİ

Ayvalı Et Tarifi

Osmanlı döneminde et yemeklerinde meyve çok fazla kullanılırdı. Bizim için ayva, et yemeklerine en çok yakışan meyvelerden... Bu lezzet başınızı döndürebilir!

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Ayvalı Et

Tarife Başlamadan Önce

Anayurdu Avrasya olan Ayva, bir sonbahar meyvesidir. Ayva yapraklarından çay da yapılmaktadır. Genel bir kış çayı olan ayva yaprağı çayı, grip, nezle gibi durumlarda kullanılmakta ve adeta şifa dağıtmaktadır. Bu çay doğal bir sakinleştirici olup, kalp sancılarına iyi geldiği bilinmektedir. 

Ayva, kalp ve damar sağlığı, göz, akciğer, mide,boğaz, böbrek, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları ile adet kanamalarında oldukça faydalı bir meyvedir. Kalbi kuvvetlendirir, kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı giderir. Damar sertliğinin giderilmesinde yardımcıdır. İnce bağırsak iltihaplarını bitirir. Karaciğer tembelliğine iyi gelmektedir. Başlı başına hazımsızlık problemini ortadan kaldırmaktadır. Sindirim ve boşaltım sistemini güçlendirir. Vücuttaki harareti alır, ishale karşı birebirdir. Ağız kokusunu önler.

Osmanlı’dan günümüze adeta bir tat mirasıdır meyvelerin etle buluştuğu yemekler. Şüphesiz en güzel örneklerden biri de Ayva Dolması tarifimizdir. Bugün sizlere yine tarih kokan bir yemek hazırladık Ayvalı Et tarifimize bayılacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık…

Ayvalı Et Malzemeleri

Ayvalı Et Yapılışı

Ayvalı Et Nasıl Yapılır?

500 gram kuzu kuşbaşı eti yıkıyoruz kendi suyunda kısık ateşte suyu çekene kadar pişiriyoruz. Üzerine dörde bölünmüş 1 tane büyük kuru soğan, 1 tane yarım ay doğranmış havuç ve 1 tane uzun doğranmış kapya biber ilave ederek yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 tane soyulmuş ve yarım ay doğranmış ayvaları atarak biraz çeviriyoruz ve 1.5 çay kaşığı biberi ilave ediyoruz. Ayvaların üzerine gelene kadar su ekleyip 30 dakika kısık ateşte pişiriyoruz. Ayvalı etimiz piştikten sonra üzerine 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı tuz atarak harmanlıyoruz. Hazırladığımız ayvalı etimizi fırın kabına boşaltıyoruz ve önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…