DOLMA TARİFLERİ

Ayva Dolması Tarifi

Osmanlı dönemine dayanan ayva dolması tarifi biraz uğraştırsa da meyveli et yemekleri sevenler için şahane bir tarif...

  • 2 kişilik
  • ios-clock-outline 45 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Ayva Dolması
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Meyveli et yemeklerini sever misiniz? Osmanlı İmparatorluğunun mutfaklarından günümüz mutfaklarına kadar gelmiş ve çok sevilmiş bir yemek Ayva Dolması. İnsan tadınca eskiler hakikaten ağzının tadını biliyormuş demekten kendini alıkoyamıyor.

Hz. Peygamberimiz (sav) “Ayva yiyiniz! O kalbi aydınlatır. Göğüs darlığını önler” buyurmuştur. Bu  özel meyvenin ağacı gülgiller familyasından gelir. Dünyada Avustralya dışında her bölgede yetişen ayvanın ana vatanı Kafkasya, kuzey İran ve Anadolu topraklarıdır. Ülkemizde Sakarya, Denizli, Geyce ve Pamukkale’de yetiştirilir.

Bildiğiniz üzere Ayvanın Reçelinden tutunda Tatlısına, kurabiyesine kadar hemen herşeyini severek yapıp, tüketiyoruz. Peki ya Osmanlı İmparatorluğunun padişahlarına layık Ayva Dolması hiç denediniz mi? Buyrun tarifimize. Şimdiden ellerinize sağlık...

 

Ayva Dolması Malzemeleri

Püf noktası

Ayvaların içlerinin kararmaması için limon sürmeyi unutmuyoruz.

Ayva Dolması Yapılışı

Ayva Dolması Nasıl Yapılır?

4 tane ayvanın üzerlerini kapak şeklinde kesip içlerini oyacak yardımıyla oyuyoruz. İçlerine kararmaması için limon sürüp bırakıyoruz.

Bir kapta 200 gram kıyma, 1 çay bardağı ayıklanmış yıkanmış pirinç, 1 avuç doğranmış maydanoz, 1 tane yemeklik doğranmış soğan, 1 tatlı kaşığı nane, 1 dolu tatlı kaşığı salça, yarım çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz ve yarım çay bardağı suyu yoğuruyoruz.

Ayvaların içerisine hazırladığımız bu harcı doldurup tencereye diziyoruz. Ayvaların üzerlerine kapaklarını kapatıyoruz. Ayvaların yan kısımlarına soyulmuş ve yıkanmış pancarları dörde-beşe bölüp koyuyoruz. Ayvaların yarısına kadar su doldurup, suyuna 1 çay kaşığı tuz atıyoruz. 2 yemek kaşığı sıvı yağ gezdirip kaynayınca kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: