Pişirme süreniz doldu TAMAM
REÇEL TARİFLERİ

Bal Kabağı Reçeli Tarifi

Bal kabağının sadece tatlısı değil reçeli de çok lezzetli... Bal kabağı tatlısını sevenler kahvaltı soflarının yeni lezzeti reçelini de eminiz çok sevecekler!

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Bal Kabağı Reçeli

Bal Kabağı Reçeli Malzemeleri

Bal Kabağı Reçeli Yapılışı

Bal Kabağı Reçeli Nasıl Yapılır?

Kireç kaymağını hazırlamak için; soğuk su ile sönmemiş durumda satın aldığınız kireci derin bir tencerede karıştırın. Eriyen kireçli suyu 3 saat kadar durulmaya bırakın.

Sürenin sonunda suyun üzerinde oluşan ince tabakayı bir kaşık yardımıyla alın. Dibe çöken kireç ile suyu bulandırmamaya özen göstererek dikkatli bir şekilde başka yere süzün.

Büyük bir dilim halinde satın aldığınız bal kabağının çekirdeklerinin de bulunduğu iç kısmını ayıklayın. Kalın kabuğunu yeşili kalmayacak şekilde soyun ve kabakları durulayın.

Bol suda duruladığınız bal kabağını kalın şeritler halinde kesin. Elde ettiğiniz duru suda kabak parçalarını 4 saat kadar bekletin.

Özel olarak hazırladığınız suda bekleyen kabakları, bol su ile 3-4 kez yıkadıktan sonra sularının süzülmesi için süzgeçte muhafaza edin.

Temiz bir tencereye reçel yapımında kullanacağınız su ve toz şekeri aktarın. İyice karıştırdıktan sonra tatlı şurubu halini alana kadar kaynatın.

Durulanmış kabakları, şuruba katın ve reçel kıvamını alana kadar kaynatın. Ocaktan almaya yakın taze sıkılmış limon suyunu ekleyin. 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra reçeli ocaktan alın.

Oda sıcaklığında ılındıktan sonra temiz ve kaynatılmış cam kavanozlarda saklayıp, muhafaza edin.