Bal Kabağı Reçeli

Bal Kabağı Reçeli Tarifi

Bal kabağının sadece tatlısı değil reçeli de çok lezzetli... Bal kabağı tatlısını sevenler kahvaltı soflarının yeni lezzeti reçelini de eminiz çok sevecekler!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Kabakgiller ailesinin en sevilen üyesidir balkabağı. Bu aile sadece kabakla da sınırlı değildir üstelik; karpuz, kavun, hıyar vs. gibi bitkilerde mevcuttur. Her biri ayrı ayrı olmasına rağmen ortak özellikleri geniş yapraklarının yanı sıra sürüngen ve sarılgan bitkiler olmasıdır.

Küçükten büyüğe severek yediğimiz balkabağının içeriğinde ve en önemli özelliği olarak beta-karoten gösterilmektedir. Beta-karoten bilindiği üzere en güçlü antioksidanların başında gelmektedir. Ayrıca yine içeriğinde A,B ve C vitaminleri oldukça yüksek oranda bulunur. Bol miktarda lif içermektedir, içerdiği bitkisel lifler gıdalar ile alınan toksinleri, zararlı yağların bir kısmını sünger gibi emer ve kolesterolün, kandaki zararlı yağ oranının düşürülmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi dostudur. Kabızlığı önler. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihapların iyileşmesine yardımcı olduğu bilinir. Göz sağlığını koruduğu gibi çekirdeği de başlı başına bir şifa deposudur. Tüm bunların yanı sıra bileşiğinde bulunan vitamin ve minerallerle bağışıklık dostudur.

Patlıcan Reçeli yaparız da Bal Kabağı Reçeli yapmaz mıyız sanıyordunuz. Muhteşem lezzetler için bizi takipte kalın. Şimdiden ellerinize sağlık...


Bal Kabağı Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 500 gram bal kabağı
  • 750 gram toz şeker
  • 5 su bardağı su
  • Yarım limonun suyu

Kireç kaymağı için

  • 12 bardak soğuk su
  • 150 gram sönmemiş kireç

Bal Kabağı Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

Kireç kaymağını hazırlamak için; soğuk su ile sönmemiş durumda satın aldığınız kireci derin bir tencerede karıştırın. Eriyen kireçli suyu 3 saat kadar durulmaya bırakın.

Sürenin sonunda suyun üzerinde oluşan ince tabakayı bir kaşık yardımıyla alın. Dibe çöken kireç ile suyu bulandırmamaya özen göstererek dikkatli bir şekilde başka yere süzün.

Büyük bir dilim halinde satın aldığınız bal kabağının çekirdeklerinin de bulunduğu iç kısmını ayıklayın. Kalın kabuğunu yeşili kalmayacak şekilde soyun ve kabakları durulayın.

Bol suda duruladığınız bal kabağını kalın şeritler halinde kesin. Elde ettiğiniz duru suda kabak parçalarını 4 saat kadar bekletin.

Özel olarak hazırladığınız suda bekleyen kabakları, bol su ile 3-4 kez yıkadıktan sonra sularının süzülmesi için süzgeçte muhafaza edin.

Temiz bir tencereye reçel yapımında kullanacağınız su ve toz şekeri aktarın. İyice karıştırdıktan sonra tatlı şurubu halini alana kadar kaynatın.

Durulanmış kabakları, şuruba katın ve reçel kıvamını alana kadar kaynatın. Ocaktan almaya yakın taze sıkılmış limon suyunu ekleyin. 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra reçeli ocaktan alın.

Oda sıcaklığında ılındıktan sonra temiz ve kaynatılmış cam kavanozlarda saklayıp, muhafaza edin.

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
16 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2870 üye,
  • 1835 tarif,
  • 930 makale
Şimdi ücretsiz katıl