Bu Besinlerin Tazesi Değil Dondurulmuşu Faydalı

Bu Besinlerin Tazesi Değil Dondurulmuşu Faydalı

Meyve ve sebzeler, mevsiminde çok sağlıklı elbette! Ancak o sebze ve meyvelerden 4 tanesi var ki, dondurulmuşu kat kat daha sağlıklı. Hangileri mi? İşte yazımız…


Neden dondurulmuş besin? Sebzeyi, meyveyi dalından tazecik yemelere ne oldu? Gibi daha bir sürü soru var kafalarda… Haklısınız! Ancak bu dört besinin dondurulduğunda vitamini, minerali kat be kat artıyor. Diğerlerini bulabiliyorsanız dalından, en organik hali ile yemelere aynen devam edin. Ama mutlaka yazımıza da kulak verin…

Brokoli: O Bir Kanser Savaşçısı!

Uzmanlar beta-karoten zengini bu besinin sıklıkla tüketilmesini ve hatta suyunun bile içilmesinin vücuda inanılmaz faydaları olduğu konusunda hemfikir. Güçlü bir kanser savaşçısı olan beta-karoten sayesinde mide, bağırsak ve yemek borusu gibi kanser türevlerinin önüne geçmek mümkün. Soğuk ve serin iklimleri seven brokoli, insan vücudundaki demir ve mineral eksikliğini de giderebilen oldukça önemli bir sebzedir.
Brokoli, lif ve C vitamini açısından da oldukça önemli bir besindir. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, sindirim sistemi, kalp ve damar sağlığına da yardımcı olmak için birlikte çalışan potasyum, B6 ve A vitaminini de beraberinde içerir. 

İngiltere’de yapılan bağımsız araştırmalar, şoklanarak dondurulmuş brokoli’nin, market raflarından satın aldığımız taze brokoliye kıyasla daha yüksek düzeyde C Vitamini, lutein ve dört kat daha fazla beta-karoten içerdiğini göstermektedir.Yaban Mersini: Küçük Mavi Koruyucular!

Serbest radikalleri nötralize eden, bağışıklık sistemini güçlendirip, enfeksiyon ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olan antioksidan kaynağı yaban mersini. Bunun yanı sıra yaban mersini enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu için gözlerde oldukça etkilidir. Kılcal damarları güçlendirmek, kanı inceltmek ve vazodilatatörlerin salımını uyarmaya yarayan yetenekleri de vardır.

Amerika’da bir üniversitenin yaptığı çalışmada yaban mersini donmuş ve dondurulmamış olarak incelenmiş. Dondurulmuş olan yaban mersini hastalıkla mücadele eden antioksidanların daha fazla koruduğu ve aktive ettiği gözlemlenmiştir. Bu antioksidanlar antosiyaninler denilen bileşiklerden gelmektedir. Şoklayıp dondurma işlemi, buz kristallerinin bu bileşiğin yapısını parçalamasına izin verir böylece antosiyaninlerin vücudumuz için daha erişilebilir olmasını sağlar.Havuç: Beta-karoten Kaynağı!

Havuç beta-karoten ve lif içeriği ile harika bir antioksidan deposudur. Ayrıca, vitamin A, C, K ve B8 ile birlikte pantotenik asit, folat, potasyum, demir, bakır ve manganez bakımından da oldukça zengindir. Kolesterolü düşürmesinden tutun da, kalp krizi riskini azaltması, belirli kanserleri önlemesi, göz sağlığını koruması ve erken yaşlanma belirtilerinin azaltmasına kadar birçok faydası bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra havuç, cildi iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirimi rahatsızlıklarını önleme, kardiyovasküler sağlığı koruma, vücudu detoksifiye etme becerilerine de sahiptir.

İngiltere’de yapılan çalışmalara göre, dondurulmuş havucun çok yüksek oranda C vitamini ve polifenol içerdiği, manavdan aldığımız havuçlara göre luteine maddesinin üç kat, beta-karoten miktarının ise iki kat daha fazla olduğu kanıtlanmıştır.Ispanak: Kahraman Besin!

Ispanak A, K, E, C ve B vitaminleri ile manganez, magnezyum, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Metabolizmayı hızlandırır, kanser hücrelerine engel olarak onların oluşumunu ve gelişimini engeller. Alzheimer olasılığını azalttığı bilinmektedir. Yani bir nevi süper gıda! 

Ancak bu besin değerleri ne yazık ki ıspanağın hasatı ile birlikte azalmaya başlar. California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, oda sıcaklığında depolanan ıspanağın dört gün olmadan besin değerlerinin neredeyse %100’ünü kaybettiği tespit edilmiştir. İşte tam da bu nedenle ıspanağın dondurulmuş olanını alıp, tüketmek daha faydalıdır. Çünkü dondurulmuş ıspanağın besin değerleri daha yüksektir.Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl