Çayı Limonla Tüketmenin Faydaları

Çayı Limonla Tüketmenin Faydaları

Özellikle yemeklerden sonra çay içmek ülkemize has bir alışkanlık. Çay keyfimizin sağlığımızı bozmaması için limonla tüketmeliyiz. Nedeni, niçini hepsi yazımızda…


Çay keyfiniz sağlığınızı bozmasın. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, hastalıklara karşı kendinizi güçlendirmek ve konsantrasyonunuzu arttırmak istiyorsanız limonlu çay için. İçtiğiniz çayın size fayda sağlaması için limon kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Çay, vücudumuzdaki demir emilimini %64 oranında engellemektedir. Bu durum özellikle kadınlarda yaygın olarak görülen anemi yani demir eksikliğinin başlıca sebebi olarak görülmektedir. “Peki ama bu etkiyi azaltmanın bir yolu yok mu?” dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen cevap verelim “var”. Çayınıza bir miktar limon sıkar ya da ince bir limon dilimi koyarsanız, demir eksikliği sorununu önemli ölçüde engellemiş olursunuz.Limon = C Vitamini 

Çayın vücudumuzdaki demir emilimine olumsuz etkisi, C vitamini zengini limon sayesinde aşılabilir. Çünkü C vitamini demir emilimini önemli ölçüde arttırır. Çayın içeriğinde bulunan tanin gibi bileşenler demir minerallerine bağlanır ve onları etkisiz hale getirir. Tam burada C vitamini demir minerali için uygun ortamı sağlayarak, emilimi hızlandırıp, arttırır. 

Çayınıza limon katmanın bir diğer önemli faydası ise antioksidanları sindirim esnasında korumasıdır. Antioksidanlar, zararlı serbest radikallerle mücadele ederek hücrelerin sağlıklı olmasına yardım eden organik bileşenlerdir. Çayın içinde bolca bulunan antioksidan çeşidi ise kateşindir.Kateşin bileşeni, kalp krizi, kanser ve diğer hastalık risklerini önemli oranda azaltmaktadır. Ancak ne yazık ki kateşin bileşeninin önemli bir bölümü midede sindirim enzimleri tarafından parçalanır ve böylece bağırsaklarda iyi emilmez. Bağırsaklardaki emilim sonrasında kateşinin sadece %20’den daha azı vücutta kalır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu C vitamini bu kateşinin midede parçalanmasını engelleyerek daha fazlasının emilmesine katkı sağlamaktadır. Çaya limon ekleyerek kateşin maddesinin %90’dan fazlasının vücutta kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece vücudunuzun hastalıklarla karşılaşma riskini azaltmış olursunuz. 

Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl