SALATA TARİFLERİ

Çelenk Salata Tarifi

Yılbaşı sofranıza renk katacak sebzeli bir çelenk ' e ne dersiniz? Hem sağlıklı hem çok lezzetli yılbaşı salatanız sofranıza renk katacak...

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Çelenk Salata

Çelenk Salata Malzemeleri

Çelenk Salata Yapılışı

Çelenk Salata Nasıl Yapılır?

Bir parça yağlı kağıdı tepsiye seriyoruz ve üzerine yuvarlak bir kapak ya da tas koyarak etrafından kalemle yuvarlak çiziyoruz. Kağıdı ters çeviriyoruz. (Mürekkebin hamura gelmemesi için)

Hamuru: Bir tencereye 2 yemek kaşığı tereyağı ve 1 su bardağı su koyarak kaynatıyoruz. Kaynayınca yarım tatlı kaşığı tuz, yarım tatlı kaşığı toz şeker ve 1 su bardağı un ilave ederek çırpıcı yardımıyla suyunu çekene kadar kavuruyoruz. Ilıyınca bir çırpma tasına alıp üzerine 3 tane yumurta kırarak mikserle çırpıyoruz. Bir kaşık yardımıyla ya da sıkma torbasıyla yağlı kağıttaki çizginin üzerinden yuvarlak şekilde yan yana kaşık kaşık olacak şekilde hamurdan koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında pişiriyoruz. Ilıyınca servis tabağına alıp üstlerine kaşık yardımıyla bastırıp düzleştiriyoruz. Üzerine süzme sarımsaklı yoğurt sürüyoruz. Haşlanmış brokolileri çiçek şeklinde aralıklarla diziyoruz. Aralarına da uzun uzun doğradığımız kırmızı biberleri yerleştiriyoruz. Brokolilerin üzerine de yoğurttan serpiyoruz. Orta kısmına da halka halka doğradığımız kırmızı biberleri yerleştiriyoruz. Ortasına da 1 tane brokoli koyup yoğurt damlatıyoruz.