Çiğ Patates ve Çiğ Patates Suyunun Faydaları

Çiğ Patates ve Çiğ Patates Suyunun Faydaları

Patates ve suyunun sağlığımıza katkıları konusunda ne kadar bilinçliyiz? Yaşlanma karşıtı doğal tonik ya da cilt maskesi gibi etkileri olduğunu biliyor muyuz?


Patatesin doğuşu tam olarak bilinmemekle birlikte, 8-10 bin yıldan beri var olduğuna inanılmaktadır. İlk defa Güney Amerika’da bugünkü Şili ve Peru’da, İnkalar tarafından Milattan Önce 1400’lerde hasat edilmeye başlanmıştır. Patatesin yüzde 20’si karbonhidrat, yüzde 80’i ise sudan oluşmaktadır. Ayrıca içeriğinde demir, manganez, bakır, sodyum ve kalsiyum minerallerinin yanı sıra B, B1, B6, C, K ve P vitaminleri bulunur. 

İşte Faydaları Ve Doğal Tarifleri İle Çiğ Patates ve Çiğ Patates Suyu Dosyası;

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz, kızartması, haşlaması, salatası, kavurması derken asla vazgeçemediğimiz patatesin çiğ olarak suyunun da içilebildiğini, özellikle sabahları aç karnına tüketilmesi halinde sayısız faydalarının olduğu hakkında acil olarak bilinçlenmemiz gerekiyor. 

Çiğ Patates Suyu Vücudumuzu Şifalandırıyor

Her gün bir bardak çiğ patates suyu içmek cildimizi zararlı toksinlerden arındırarak daha sağlıklı, daha diri bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Patates suyunun mucizevi etkilerini aşağıda madde madde sıraladık.  

•    İltihapları kurutarak eklemlerdeki ağrıyı azaltır. Özellikle bel ve sırt eklemlerindeki ağrıların giderilmesinde oldukça faydası bulunur.
•    Kabızlık, şişkinlik ve mide yanması gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesinde yardımcı olur. 
•    İshal olunduğunda içilen çiğ patates suyu bağırsak hareketlerini düzenleyerek ishali keser. 
•    Yüksek tansiyon hastalarına birebirdir. İçerdiği yüksek miktarda ki potasyum sayesinde yüksek tansiyon problemine iyi gelir. Tansiyonun normal değerlerde seyretmesini sağlar. Böylelikle olası kalp hastalıkları riskini azaltır.
•    İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Karaciğer ve safra kesesinin temizlenmesine yardımcı olur. 
•    Her gün düzenli olarak tüketilen bir bardak çiğ patates suyu idrar yollarında ve böbreklerde taş oluşumunu önler.Çiğ Patates İle Gelen Güzellik

Patates nişasta açısından zengin bir bitkidir. Ayrıca içeriğinde yüksek oranda karbonhidrat ve vitaminler barındırır. Günlük cilt bakımı ritüelinize patatesi eklediğinizde, kimyasal madde kullanmadan cildinizi yenileyebileceğiniz kanıtlanmıştır. Uzmanlar, bir besin maddesinde doğal çareler bulunabiliyorsa, daha fazlasını keşfetmek her zaman iyidir, korkmayın diyor.

O halde hem çok faydalı hem de enteresan tariflerimizde sıra;

*Koyu Halkalar Hoşçakalın Daha da Bize Uğramayın

Bu hassas bölgeye neler neler yapmıyoruz ki? Hepimiz için en başta salatalık kürleri geliyordur sanırız. Kan dolaşımını hızlandırmak için antioksidan ve C vitamini takviyesi çok doğru olacaktır. O halde patates bu konuda muhteşem bir kaynak! 

Ne Lazım?
2-2,5 santim kalınlığında 2 adet çiğ patates dilimi
2 adet temiz ince bez
Havan

Nasıl Hazırlıyoruz?
2 dilim 2-2,5 santimlik çiğ patates dilimlerini havanda güzelce eziyoruz. 2 adet temiz ve ince bez üzerine eşit miktarlarda bölüştürüp, göz çevresindeki koyu halkalarımıza 15-20 dakika kadar bekletiyoruz. Bunu her hafta rutin haline getiriyoruz ve mor halkalarımıza elveda diyoruz. 

*Şu Genç Yaşımızda İhtiyar Olmamak İçin;

Serde gençlik varken ne güneş ısısına maruz kalmak, ne de kış ayazını cildimizde hissetmek sorun değildir. Peki ya yaş ilerlemeye başladığında? Cildimizi kötü kullandığımızda yaşlanma süreci de aynı oranda hızlanmaktadır. Bununla savaşmak artık çok kolay

Ne Lazım?
2 santim kalınlığında 1 dilim çiğ patates

Nasıl Hazırlıyoruz?
İlk olarak yüzümüzü güzelce yıkıyoruz. Ardından 2 santim kalınlığında ki çiğ patates dilimini yüzümüze dairesel hareketlerle masaj yaparak 3-5 dakika kadar uyguluyoruz. Akabinde ılık su ile yüzümüzü durulayıp, her zaman kullandığımız nemlendiriciyi uygulayabiliyoruz. Mümkünse her gece yatmadan önce yapılmalı.

*Yaş Almak Tamam Ama Lekelerine Dur Diyelim 

Yaş almaya başladıkça cildimizde leke oluşumu da hızlanır. Ancak artık dur diyebiliyoruz hem de çok doğal ve pratik bir yöntem ile. 

Ne Lazım?
1 adet soyulmuş küçük boy çiğ patates
1 adet salatalık
1 yemek kaşığı elma sirkesi

Nasıl Hazırlıyoruz?
Bir kabın içerisine 1 adet soyulmuş küçük boy çiğ patatesi rendeliyoruz. Üzerine 1 adet salatalığı da rendeleyip, iyice birbirine harmanlıyoruz. Daha sonra 1 yemek kaşığı elma sirkesini üzerine döküp tekrar karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu karışımı bir pamuk yardımı ile yüzümüze maske şeklinde dağıtıyoruz. 15-20 dakika kadar bekleyip ılık su ile duruluyoruz.

*Gençlik Başımda Duman, Akne ve Sivilceler Pek Yaman

Sadece gençlikte de değil, hala zaman zaman hepimizin ergen sivilceleri olmuyor mu? Çiğ patates potasyum, kükürt, bakır ve C vitamini zengini bir besindir. Akne ve sivilcelerin etkisini azaltmak içinse birebirdir.

Ne Lazım?
2 santim kalınlığında 1 dilim çiğ patates

Nasıl Hazırlıyoruz?
Öncelikle yüzümüzü iyice yıkıyoruz. Ardından 2 santim kalınlığında ki çiğ patates dilimini yüzümüze dairesel hareketlerle masaj yaparak 2-3 dakika kadar uyguluyoruz. Tüm gece yüzümüzde kalacak aman durulamayın. Sabah uyandığımızda günlük temizlik ritüelimizi yapabiliriz.

*Işıltılı Cilt Artık Hayal Değil

Stres, hava kirliliği, halsizlik ve gece iyi uyuyamamak vs. tüm bunlar yaşımızdan daha büyük gözükmemize sebep. Bu olumsuzlukların etkisini azaltmak için ne yapıyoruz; daha fazla su tüketmeye özen gösteriyoruz, kaliteli dinlenme yöntemleri belirliyoruz, sağlıklı besleniyoruz ve tabi ki çiğ patates ile şu harika kürü uyguluyoruz.

Ne Lazım?
1 adet soyulmuş küçük boy çiğ patates
1 yemek kaşığı limon suyu

Nasıl Hazırlıyoruz?
1 adet küçük boy çiğ patatesi çok ince olacak şekilde rendeliyoruz. 1 yemek kaşığı limon suyunu üzerine ekleyip güzelce harmanlıyoruz. Pamuk yardımı ile yüzümüze maske gibi dağıtıyoruz. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Bu maskeyi de gece uyguluyoruz.

Çiğ patates ve çiğ patates suyunu aklımızda tutalım. Ve bu mucizevi besinden mutlaka faydalanalım.

Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl