TATLI TARİFLERİ

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

Bize çocukluğumuzu hatırlatan pirinç unlu muhallebiyi kim sevmez ki? Bir de damla sakızı eklendiğinde mis gibi kokusuyla yemeye doyum olmaz...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Damla Sakızlı Muhallebi
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Osmanlı Saray mutfağının olmazsa olmaz tatlılarındandır Muhallebi. İsmini meşhur bir Abbasi aristokratından alan muhallebi, önceleri etli, pirinçli, ballı ve safranlı bir yemek olarak hazırlanmaktadır. Daha sonraları ise içine et konması az rastlanan bir durum olmuş. Fatih Sultan Mehmet muhallebisini tavukgöğsü türü olarak severmiş Onun için her zaman süt ve pirinç ununa ilaveten tavuk etiyle yapılırmış muhallebi. 15.yüzyıl Osmanlı hekimi Şirvani’nin kaleme aldığı kitabında, biri etli biri etsiz iki tarif bulunur; etsiz olan pişirilip sahanlara konulduktan sonra biraz tereyağı, gülsuyu ve pudra şekeri dökülerek servis edilirmiş.

Bugün sizler için Damla Sakızlı Muhallebi tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Su Muhallebisi tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Damla Sakızlı Muhallebi Malzemeleri

Damla Sakızlı Muhallebi Yapılışı

Damla Sakızlı Muhallebi Nasıl Yapılır?

Bir tencerede (ocağın altını yakmadan) 5 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı pirinç unu ve 1 su bardağı toz şekeri çırpıcı yardımıyla muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Havanda dövdüğümüz 3 parça damla sakızını muhallebinin içerisine ilave ediyoruz ve tencereyi ocağa alıp kısık ateşte sürekli karıştırarak pişiriyoruz.

Son olarak 1yemek kaşığı tereyağını muhallebiye ekliyoruz ve karıştırarak eritiyoruz. Muhallebi kıvamı gelince ocaktan alıyoruz ve mikserle çok az çırpıyoruz. Servis kaselerine alıp soğuyunca servis ediyoruz.