Deniz Börülcesi Salatası

Deniz Börülcesi Salatası Tarifi

Yaşlanmaya karşı olarak bilinen deniz börülcesi antibiyotik etkisi sarımsakla birleşirse daha ne olsun...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Sukulent familyasına üye olan deniz börülcesi, sahil, bataklık, tuz gölleri  gibi yerlerde yetişmektedir. Bol tuzlu bölgeleri sevmesinden ötürü de deniz börülcesi adı ile anılır. Görünümü itibariyle deniz kuşkonmazı olarakta bilinen deniz börülcesi, Kuzey Amerika, Güney Asya, Avrupa ve Güney Afrika’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Ege ve Akdeniz de üretimi yapılır.

Mineral zengini olan deniz börülcesi, özellikle sodyum, iyot, magnezyum, demir, A-B12-C vitaminleri ve lif bakımından oldukça zengindir. Tuzlu sularda yetiştiği için tüm minerallerin en saf halini bünyesinde barındırır. Tıbbi açıdan da faydalı besinler kategorisinde, ilk sıralarda yer almaktadır. Deniz börülcesi tek başına milyonlarca insanı besleyebilir. ama ne yazık ki potansiyelinden hala daha tam olarak yararlanabildiğimiz söylenemez.

O bir sodyum şampiyonu, o bir betain zengini…
Sodyum derecesi oldukça yüksek olan deniz börülcesi, bu özelliği sayesinde vücudumuzda ki su dengesini sağlamaktadır. Kaslar ve sinir sistemi beyinden gelen elektrik dalgaları sayesinde faaliyetlerini sürdürürler. Hücreleri sodyum bakımından beslemek merkezi sinir sisteminin işlevini kusursuz olarak yapması demektir. İşte bu nedenle sodyum ve klorürü (tuzu) doğal yollardan almak için en ideal besindir. Betain ise bir tür amino asittir ve vücudumuzda fizyolojimizi her türlü duruma ve olaya karşı hazırlayan süreçte tam destektir. Yani özetle vücudumuz betaine ihtiyaç duyar, bu da en çok deniz börülcesinde bulunur. Tıbbi açıdan faydaları asırlardır biliniyor, ancak deniz börülcesinin içinde bulunan ve kuvvetli bir antioksidan olan flavonoidin maddesinin varlığı yeni yeni keşfediliyor. Antioksidanların kanserle savaşta etkin bileşikler olduğu zaten artık herkes tarafından bilinmektedir.

Bu kadar önemli bir besin maddesini içinde barındırdığı vitaminlere yakışır bir şekilde, tıpkı Kuşkonmaz Salatası tarifimiz gibi değerlendirelim istedik; Deniz Börülcesi Salatası tarifimiz bol bol minerali sofralarımıza taşıyor... Şimdiden herkese şifa olsun.


Deniz Börülcesi Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 demet deniz börülcesi
  • 1 diş sarımsak
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Deniz Börülcesi Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

1 demet deniz börülcesini iyice yıkıyoruz ve bir tencerede haşlıyoruz. Haşladıktan sonra süzüp biraz ılımasını bekliyoruz. Ilıdıktan sonra saplarından çekerek ayıklıyoruz. Servis tabağına alıp üzerine 1 diş ezilmiş sarımsakla karıştırdığımız, 1 çay bardağı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı limon suyu karışımını döküyoruz. Mineral deposu salatamız hazır, afiyet olsun.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2580 üye,
  • 1740 tarif,
  • 891 makale
Şimdi ücretsiz katıl