Dolgulu Kırmızı Biber

Dolgulu Kırmızı Biber Tarifi

İster aperatif, ister ara sıcak isterseniz de et yemeklerinin yanında ikram edebileceğiniz, labneli ve mayonezli sevimli bir lezzet patlaması: Dolgulu Kırmızı Biber

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
20 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Biber patlıcangiller ailesinin mensubu ve 700’den fazla çeşidi olan bir sebzedir.  Bibere acılığını veren alkoloidler, tam anlamıyla kapsaisin ve dihidrokapsaisin maddeleridir. Acılık derecesini ise acı tat almamızı sağlayan kapsaisin maddesinin yoğunluğu belirlemektedir. Acı biberin aşırı tüketimi mide ve bağırsaklarda tahrişe sebep olabilmektedir. Acı olanların acılık miktarı scoville adı verilen ölçü ile ölçülmektedir.

Scoville Ölçüsü Nedir?

Biberin acılık birimi. 1912 Senesinde Wilbur Scoville tarafından bulunmuştur. Ölçme şekli ise, bir miktar biberin denekler tarafından hissedilmeyecek şekilde şekerli su ile seyreltilmesi ardından acının hissedilmediği anda şekerli su ve biberin oranlarının ölçülmesiyle oluşmaktadır.

Biberin en bilinen çeşitlerinden bazıları ise şöyledir.

Sivri Biber: Taze hali yeşildir uzun süre boyunca toplanmadığında veya güneşte kurutulduğunda kırmızı renge bürünür. Sulak yerlerde yetişenleri her ne kadar tatlı olsa da genellikle acıdır. 

Çarliston Biber: Sivri bibere oranla daha kalın ve etlidir. Genellikle tatlıdır.

Dolmalık Biber: Diğer biber çeşitlerinden farkı genişçe olmasıdır. Genellikle yeşil olanı akıllarda kalsa da kırmızısı ve sarısı da bulunmaktadır. Tatlı bir biber türüdür, içi doldurularak mis gibi Biber Dolması yapılır :)

Domates Biberi: Yayvan yapıya sahip, kırmızı renkte bibere denir. Genellikle acı değildir ama tabi ki yetiştirildiği yöreye göre acıları da mevcuttur.

Yapılan araştırmalar 1700 yılı aşkın süredir mutfaklarda Biber kullanıldığını belirtmektedir. Eski çağlardan günümüze gerek yemeklere lezzet vermek, gerekse hastalara şifa ve hastalıkları önlemede biberden faydalanmaktayız. Biber, yüksek oranda mineral ve vitaminler içermektedir. 

Bugün sizlere Dolgulu Kırmızı Biber tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Dolgulu Kırmızı Biber Tarifi İçin Malzemeler

  • 6 tane kırmızı küçük dolmalık biber
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 3 yemek kaşığı labne peyniri
  • 3 yemek kaşığı mayonez
  • Üzeri için dereotu

Dolgulu Kırmızı Biber Tarifi Nasıl Yapılır?

6 tane kırmızı küçük dolmalık biberin (dolma yaptığımız yeşil dolmalık biber değil) içlerini ayıklayıp yıkıyoruz. Yıkadıktan sonra havlu peçete ile içini ve dışını iyice kuruluyoruz. Kuruladıktan sonra bir kaba alıyoruz ve üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ gezdirip tümüne harmanlıyoruz. (İçlerine de) Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine diziyoruz ve 200 derecelik fırında renkleri dönene kadar kızartıyoruz.

Bir kapta 3 yemek kaşığı labne peyniri ve 3 yemek kaşığı mayonezi karıştırıyoruz.

Hazırladığımız bu sosu fırından çıkardığımız biberler soğuyunca içlerine dolduruyoruz. Üzerlerini dereotu ile süslüyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
7 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl