KAHVALTILIK TARİFLER

Domatesli & Biberli Sosis Tarifi

Kahvaltı sofralarınızı sosisle taçlandırın. İşte nefis domatesli biberli sosis tarifi!

  • 2 kişilik
  • ios-clock-outline 10 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Domatesli & Biberli Sosis

Tarife Başlamadan Önce

Domatesin Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından neden yasaklandığı daha yeni gün yüzüne çıkmıştır. Topkapı Sarayı’nda bir el yazmasının okunmasıyla gizli kalan bir olay keşfedilmiştir. Fatih Sultan Mehmet Han domatese düşkünlüğü ile bilinirmiş. Bunu öğrenen Bizans işbirlikçileri İznik bölgesinde özel olarak tufanda domates yetiştirmişler. Özel olarak yetiştirilen bu domatesleri İstanbul’a getirmeden evvel baldıran zehiri denilen bir zehirle domateslerin içini doldurmuşlar. Padişaha hediye edilmek üzere hazırlık aşamasındayken çeşnicibaşı Abbas Ağa tarafından domatesler doğranmaya başlamış. Abbas Ağa2nın elinde bulunan kesikten domatesin içerisindeki zehir kana karışmış ve Abbas Ağa gözler önünde can çekişerek vefat etmiştir. Durumu öğrenen Sultan Mehmet Han derhal ferman hazırlatıp hükümdarlığı sınırlarında bulunan toprakların tamamında domates ekilmesini ve yetiştirilmesini yasaklamıştır. Bu olaydan tam 280 yıkl sonra domatesin yasağı kaldırılmıştır. Bu yasağı kaldırmak ise matbaayı getiren İbrahim Müteferrika’nın çabaları sayesinde olmuştur. O günden sonrada domates bugünkü sofralardaki yerini korumaya devam etmektedir.

Sokak Sosisi desek hemen herkes bayılır :) Bugün sizlere daha farklısını hazırladık, Domatesli & Biberli Sosis tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Domatesli & Biberli Sosis Malzemeleri

Domatesli & Biberli Sosis Yapılışı

Domatesli & Biberli Sosis Nasıl Yapılır?

  1. Bir tavada 2 tane sivri biberi yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 3 tane soyulmuş ve küp doğranmış domatesleri ilave ediyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz atıyoruz ve domatesler pişince ocaktan alıyoruz.
  2. 4-5 tane uzun sosisi yıkıyoruz ve yuvarlak şekilde doğrayıp ayrı bir tavada biraz yağla kızarana kadar pişiriyoruz ve üzerine hazırladığımız domatesli karışımı döküyoruz.  1 çay kaşığı salça ve bir yemek kaşığı su ilave ediyoruz ve hepsini karıştırıp 2 dakika daha pişiriyoruz.