BÖREK TARİFLERİ

El Açması Samsa (El Açması Arnavut Böreği) Tarifi

Arnavut Böreği olarak bilinen Samsa aslında Boşnak mantısı gibi yapılıyor. Yapılışı aynı olan bu nefis el açmasındaki tek fark; Samsa'nın içerisinde kıyma olmaması...

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
El Açması Samsa (El Açması Arnavut Böreği)
yourm yap
4.6

El Açması Samsa (El Açması Arnavut Böreği) Malzemeleri

El Açması Samsa (El Açması Arnavut Böreği) Yapılışı

El Açması Samsa (El Açması Arnavut Böreği) Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 kilo unu 1 yemek kaşığı tuz ve aldığı kadar suyla birlikte kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamurun üzerini nemli bezle örterek 30 dakika kadar dinlendiriyoruz. Dinlendirdiğimiz hamuru üç eşit parçaya ayırıyoruz. Ayırdığımız 3 bezeyi de sırasıyla açıyoruz.

Bir tavada 1 paket bitkisel margarin ve yarım su bardağı sıvı yağ eritiyoruz. Açtığımız hamurların üzerlerine erittiğimiz yağdan sürüyoruz. Ortasında yuvarlak kalacak şekilde yanlarından kesiyoruz (papatya gibi) ve kestiğimiz parçaları orta bölümde topluyoruz. Topladığımız hamur tek bir yuvarlak oluyor ve onu da tekrar un serperek tepsi boyutuna gelene kadar tekrar açıyoruz.

Ortalama tepsi boyutunda tekrar açılan hamurun üzerine margarinle birlikte erittiğimiz sıvı yağı sürüyoruz ve kenarlarından kol böreği gibi bir miktar kıvırıyoruz ve uzun  bir rulo yapıyoruz. Yaptığımız uzun ruloyu iki parmak kalınlığında bıçak yardımıyla kesiyoruz. Tepsiyi yağladıktan sonra hazırladığımız samsaları yan yana diziyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkardığımız samsaların üzerine hazırladığımız sarımsaklı yoğurdu döküyoruz ve tekrar 5 dakika kadar fırınlıyoruz. Sıcak servis yapıyoruz. Afiyet olsun...