Evde Ezogelin Çorbası

Evde Ezogelin Çorbası Tarifi

Bayıla bayıla yediğimiz meşhur kebapçı ezogelin çorbası :) evde çok daha lezzetli bir şekilde nasıl yapılır?

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
50 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Mercimek, baklagiller familyasının beyaz çiçekli, kendi küçük ama besin değeri çok büyük, kimi zaman kırmızı, sarı, kimi zaman yeşil olarak karşımıza çıkan yassıca tohumudur. İsmi familyasında Lens culinaris olarak geçer. Lens cinsi içinde yer alan tüm türler mercek şekilli olduklarından bu tohumların hepsine mercimek denmektedir. Yazlık mercimek ve kışlık mercimek olarak 2 üretimi mevcuttur. Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini olmak üzere, demir, kalsiyum, sodyum, bakır, manganez, çinko ve fosfor mineralleri açısından da oldukça zengindir. Eski çağlardan bu yana yetiştirilebilen bir bitki mercimek. Kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi olmak üzere dört çeşidi vardır. Bizler genellikle mutfaklarımızda kırmızı ve yeşil mercimek kullanırız. 

Baklagiller ailesinin bu önemli ferdinin ilk kez yetiştiği yerler olarak Akdeniz ve Batı Asya ülkeleri gelir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Gaziantep ve Şanlıurfa’da üretilmektedir.
Bu özel besin kanı kuvvetlendirir, en çok demir yapıcı gıdadır. Zayıf ve hasta kimselerde kan yapımında yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirerek yıpranmış sinirleri tedavi eder. Yorucu işlerde çalışan kişiler için enerji kaynağıdır. Bağırsakları yumuşatarak kabızlık sorununu önler. Kan akışını hızlandırır, kalp ve damar sağlığını korur. Hamileyken tüketildiğinde hem bebeğin hem annenin sağlıklı olmasını sağlar. Mercimeğin en önemli özelliklerinden biri de anne sütünü arttırmasıdır. Aynı zamanda anne sütünün besin değerini ve kalitesini de artırdığı bilinmektedir.

Bugün sizlere Evde Ezogelin Çorbası tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka dillere destan Ayran Aşı Çorbası tarifimizide hazırlamalısınız. Şimdiden ellerinize sağlık…


Evde Ezogelin Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane soğan
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tane büyük havuç
  • 1 büyük patates
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 2 su bardağı kırmızı mercimek
  • 1 çay bardağı köftelik bulgur
  • 1 tatlı kaşığı kırmızıbiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Evde Ezogelin Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 1 tane soğanı ayıklayıp bütün halde 1 çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 büyük havuç ve 1 büyük patatesi soyup rendeliyoruz ve tekrar kavuruyoruz. 1 tatlı kaşığı nane ve 1 yemek kaşığı salça ilave edip biraz çeviriyoruz. Üzerine yıkanmış ve ayıklanmış 2 su bardağı kırmızı mercimeği ve 1 çay bardağı köftelik bulguru koyuyoruz. Üzerinden 4 parmak daha fazla su, 1 tatlı kaşığı kırmızı biber ve 1 tatlı kaşığı tuz koyarak pişiriyoruz. Çorbamız piştikten sonra içerisinden soğanı çıkartıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir