TATLI TARİFLERİ

Fındıklı Ayva Tatlısı Tarifi

En lezzetli meyve tatlılarının başında ayva tatlısı gelir. Yapılışı da kolay olduğu için çok tercih edilen klasik ayva tatlısını fındıklı bir şölene dönüştürmeye ne dersiniz?

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Fındıklı Ayva Tatlısı

Tarife Başlamadan Önce

Ayvanın dünyaya Anadolu üzerinden yayıldığı düşünülmektedir. Bundan yüzlerce yıl önce zenginlik göstergesi olarak kral ve aristokrat masalarını süsleyen ayvaya Ortaçağ’da çok değer verilmiştir. Saray sofralarında konuklara ikram edilen ayva, o dönem lüks besinler arasında yerini almıştır. Ilıman ve ılık iklime sahip topraklarda kolayca yetişmektedir. Bir ayva ağacının ortalama verim süresi 50 yıl olarak bilinmektedir.

Ayva, kalbi kuvvetlendirir, kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı giderir. Damar sertliğinin giderilmesinde yardımcıdır. Göz, akciğer, mide,boğaz, böbrek, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları ile adet kanamalarında oldukça faydalı bir meyvedir. K İnce bağırsak iltihaplarını bitirir. Karaciğer tembelliğine iyi gelmektedir. Başlı başına hazımsızlık problemini ortadan kaldırmaktadır. Sindirim ve boşaltım sistemini güçlendirir. Ağız kokusunu giderir. Tüm bunların yanı sıra vücuttaki harareti alır, ishale karşı da birebirdir. 

Dillere destan Ayva Tatlısı tarifimizi bugün Fındıklı Ayva Tatlısı olarak hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Fındıklı Ayva Tatlısı Malzemeleri

Fındıklı Ayva Tatlısı Yapılışı

Fındıklı Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

5 tane ayvayı yıkayıp kabuklarını soyuyoruz ve ortadan ikiye bölüyoruz. Böldüğümüz ayvaların ortasındaki çekirdekleri çıkartıp oyuyoruz. Bir tencerenin altına ayva kabuklarını diziyoruz. Çıkardığımız çekirdeklerden kabukların üzerine biraz ekliyoruz. Üzerine ayvaları koyuyoruz ve oyuk kısımlarına birer yemek kaşığı toz şeker ekliyoruz. Tencerenin içerisine 2 yemek kaşığı toz şeker ilave ediyoruz. Ayvaların hizasında su ekleyip, yumuşayana kadar pişiriyoruz. Pişirdiğimiz ayvaları cam bir fırın kabına diziyoruz ve tencerenin tüm suyunu (sadece suyunu) içine döküyoruz. 200 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz. Ayva tatlımızı fırından çıkardıktan sonra oyuk kısımlarına dövülmüş fındık koyarak servis ediyoruz. Afiyet olsun...