DENİZ MAHSÜLLERİ

Fırında Domatesli Torik Tarifi

Tadı ve görüntüsü palamuta benzeyen torik, fırında domatesli ve sarımsaklı olunca ayrı güzel oluyor. Hep palamut seçiyorsanız bir kere de olsa mutlaka torik deneyin!

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 45 dk
  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Fırında Domatesli Torik
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Yurdumuzda isimlendirmesi küçükten büyüğe doğru olmak üzere, vanoz, kestane palamutu, çingene palamutu, palamut, zindandelen, torik, sivri, altıparmak ve piçuta şeklindedir. Torik nam-ı diğer Sarda Sarda yani Palamut çeşidi. Scombridae familyasına üye torik balığı (Palamut) (Sarda sarda), İngilizce’de Atlantic Bonito olarak adlandırılmaktadır. Torik balığı yuvarlak veya füze benzeri bir yapıdadır. Vücudu pulsuz olarak bilinsede aslında küçük pullar barındırır. Kendine özgü çizgilerden oluşan bir deseni mevcuttur. Ve bu onu diğer tüm balıklardan ayırmaktadır. Özellikel orkinos familyasının tombik orkinos balıkları ile karıştırılmaktadır. Ancak bu deseni sayesinde ayırt edilmektedir. Torik balığı aslında etinin rengi ile de ayrılır diğer balıklardan. Torik balığı genellikle pembemsi eti ile bilinir. Ve diğer koyu kırmızı renkli olan balıklardan çok daha lezzetlidir. Balığı satın alırken karıştırmamak için çok dikkatli olmakta fayda var.

Bugün sizler için nefis Fırında Domatesli Torik tarifimizi hazırladık. Az kalsın unutuyorduk! Bir ara mutlaka Fırında Patatesli Somon tarifimizide denemelisiniz, kendisi dillere destan. Şimdiden ellerinize sağlık...

Fırında Domatesli Torik Malzemeleri

Fırında Domatesli Torik Yapılışı

Fırında Domatesli Torik Nasıl Yapılır?

Domatesli Sos için: Rondonun içerisine 4 tane kabukları soyulmuş domatesi kesip atıyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz serpiyoruz ve yarım çay bardağı sıvı yağ ekliyoruz. Rondodan hepsini geçiriyoruz. Üzerine 2 tane kabukları soyulmuş sarımsakları ince ince doğruyoruz. Kaşık yardımıyla karıştırıyoruz.

Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisinin altına 1 tane kuru soğanı halka halka doğruyoruz. Üzerine dilim doğranmış ve yıkanmış 1 tane torik balığını tuzlayıp tek tek diziyoruz. Üzerlerine hazırladığımız domatesli sosu gezdiriyoruz. 200 derecelik fırında balıklar nar gibi kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…