ÇORBA TARİFLERİ

Havuçlu Domates Çorbası Tarifi

Domates çorbasını bilmeyen yoktur hatta sevmeyen de... Ancak havuçlu domates çorbası özellikle kremalı çorba sevenler için farklı bir tarif!

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Havuçlu Domates Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

İnsanlığın çorbayla tanışması, MS. 3.yüzyıla rastlıyor. O devrin azizlerinden olan St. Patroklus, arpa ekmeğini suya batırıp üstüne tuz serperek yermiş. Bu daha sonraları, karanlık çağlardan itibaren Avrupa'nın beslenme sistemine girecek çorbanın ilk hali olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa'da alta ekmek koyup, üstüne su veya et suyu dökerek yapılan çorba çeşidi bugün Fransızlar'ın ünlü soğan çorbası olarak hala yerini koruyor. 

Çorbanın bugün bildiğimiz halini almasını ise, Pierre François la Varenne'le başlar. 1651 yılında yazdığı Le cuisinier français adlı kitapta bu konuda devrim yaratan Varenne'den önce, suyun ve et suyun içinde yüzen ekmek dilimleri yani soplar önemliyken, Varenne suyun kendisini öne çıkarmıştır. Hatta Reay Tannahill, Tarihte Yemek adlı kitabında, orta çağda çorbanın içinde sunulan sop adedinin ev sahibinin bonkörlüğü veya cimriliği konusunda belirleyici bir özellik olduğunu anlatır. Hazır çorbanın ilk örnekleri ise 17. ve 18. yüzyıllarda özellikle yolcular tarafından kullanılan cep çorbası şeklinde görülür. Et artıklarından konsantre olarak sert yapıştırıcı kıvamında yapılan cep çorbası, senelerce dayanırmış. Parça parça koparılarak kullanılan bu çorba, sıcak suyun içinde eritilirmiş. Şimdilerde ise sayısız çorba çeşidi var. Biri de havuçlu domates çorbası tabii... Hadi tarife! 

Havuçlu Domates Çorbası Malzemeleri

Havuçlu Domates Çorbası Yapılışı

Havuçlu Domates Çorbası Nasıl Yapılır?

Bir tencereye 1 tane rendelenmiş havucu 1 yemek kaşığı tereyağı ve yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı un ilave edip biraz çevirdikten sonra 4 tane rendelenmiş domates, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, yarım tatlı kaşığı pulbiber ve 1 su bardağı su koyup el çırpıcısıyla karıştırarak domatesin kokusu çıkana kadar pişiriyoruz. Piştikten sonra 200 gram(1 paket) krema ilave ederek karıştırıyoruz ve 1-2 dakika daha kaynatıp ocaktan alıyoruz.