ÇORBA TARİFLERİ

Soğan Çorbası Tarifi

Aslında çok farklı bir sunumu olan Fransızların soğan çorbasını biz Türk usulü rendelenmiş kaşarla hazırladık. Siz dilerseniz Fransız usulü üzerine dilim ekmek koyarak da servis yapabilirsiniz…

  • ios-clock-outline 1 saat 30 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Soğan Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Günümüzden yüz yıllar öncesinde ilk defa Mezopotamya’da kültürü yapılmıştır Soğan sebzesinin. Ve buradan da Akdeniz Bölgesi’ne yayıldığı bilinmektedir.İçeriğinde yüksek oranda bulunan A, B ve özellikle C vitaminlerinin yanı sıra fosfor, iyot, silis, kükürt gibi son derece faydalı vitamin ve mineraller sayesinde Soğan sebzesi tam bir şifa deposudur.

Besin değeri bir hayli yüksek olan soğan sebzesinin tüketimi gerek ülkemizde gerekse dünyada oldukça fazladır. Yurdumuzda sonbahar mevsiminde hasat sonrasında kışa hazırlık olması bakımından soğan stoku yapılmaktadır. Hemen her yemekte kullanılan soğan, yemeklere lezzet katmasının yanı sıra oldukça şifa dağıtmaktadır. Üstelik sadece yemeklerde de değil soğan ile yapılan kürler ve çeşitli maskeler mevcuttur. Soğan özellikle kadınlarda sıkça görülen polikistik over sendromunda faydalı olduğu bilinmektedir.

Soğan kanseri önlemede yardımcı sebzelerden biridir. Düzenli olarak soğan tüketen kişiler kansere karşı bir nevi doğal kalkan giymiş olurlar. Yine soğan içeriğinde doğal antibiyotik, antimikrobiyal, antibakteriyel özellikler ihtiva eder. Bu maddeler sayesinde hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Kadınların menopoz döneminde vücutlarını korur. Bu dönemde oluşacak bazı hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Kalp hastalıklarına karşı koruma görevi üstlenir. Soğan yapısı gereği kanserli hücrelerin büyümesine engel olmaktadır. Cinsel gücü arttırır. Bağırsak sağlığını korur. Sinir sistemini kuvvetlendirir. Böylelikle beyni korur. Kan şekerini dengeler. Diyabet hastalığına karşı yarar sağlar. Sindirim sistemini rahatlatır. Kemikleri güçlendirir. Soğan demek güçlü bir hafıza demektir. 

Bugün sizlere Soğan Çorbası tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Lahana Çorbası tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Soğan Çorbası Malzemeleri

Soğan Çorbası Yapılışı

Soğan Çorbası Nasıl Yapılır?

Bir tencereye 3 tane soğanı ayıklayıp yıkayıp ortadan keserek yarım ay şeklinde doğruyoruz. 1 tane sarımsağı ince ince  doğruyoruz. 1 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ile kavuruyoruz. 1 tane defne yaprağı ilave ediyoruz. Soğanlar karamelize olunca 2 yemek kaşığı un ilave edip un kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. 3 su bardağı et suyu, 2 su bardağı su, yarım tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber ilave edip el çırpıcısıyla karıştırarak pişiriyoruz. Servis yaparken üzerine kaşar rendesi ekliyoruz.