DOLMA TARİFLERİ

Kabak Çiçeği Dolması (Zeytinyağlı) Tarifi

Tam yerinde hem de İzmir'de sizler için hazırladığımız leziz mi leziz zeytinyağlı kabak çiçeği dolması tarifi...

  • 7 kişilik
  • ios-clock-outline 50 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Kabak Çiçeği Dolması (Zeytinyağlı)
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Kabak çiçekleri, erkek ve dişi çiçekler olmak üzere ana gövde üzerindeki yaprak koltuklarında gelişirler. Erkek ve dişi çiçekler aynı gövde üzerinde olmalarına rağmen ayrı ayrı yerlerdedirler. Erkek çiçeklerin sapları dişi çiçeklere oranla daha uzun ve incedir. Dişi çiçek sapı kısa, kalın ve köşelidir. Kabak çiçeği dolması yaparken yemeklik kabakların erkek çiçeklerini toplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca sabah erken toplarsanız çiçekler açmış oluyorlar. Böyle olunca çiçekleri daha rahat temizliyor ve hazırladığınız dolma içini daha rahat yerleştiriyorsunuz. Akşama doğru çiçekler iyice kapanıyor. Kabak çiçeği dolması, Ege Bölgesi'nde ve Girit'te çok sevilerek yenen bir dolma çeşididir. Kabak çiçeği dolması gibi farklı bir zeytinyağlı dolma tarifi isterseniz Yeşil Mercimekli Yaprak Sarma tarifine bir göz atın...

Kabak Çiçeği Dolması (Zeytinyağlı) Malzemeleri

Püf noktası

Yazdan ayıkladığınız ve buzdolabı poşeti içerisinde buzlukta sakladığınız kabak çiçeklerini kışın da kullanabilirsiniz.

Pişirme önerisi

Kabak çiçeklerini çok fazla doldurmayın. Aksi halde kabak çiçekleri yırtılabilir.

Kabak Çiçeği Dolması (Zeytinyağlı) Yapılışı

Kabak Çiçeği Dolması (Zeytinyağlı) Nasıl Yapılır?

Kabak çiçeklerini yıkadıktan sonra çiçeğin sap kısmındaki yeşillikleri nazikçe kopartıyoruz. (hassas olduğundan yırtılma olasılığı çok yüksek) Çiçeğin içindeki sarı kısmı da çay kaşığı yardımı ile çıkartıyoruz. (yine yaprağı yırtmamaya özen gösteriyoruz.)

Bir tencerede 1 çay bardağı sıvı yağ ile yemeklik doğradığımız 1 tane soğanı ve 1 paket dolmalık fıstığı kavuruyoruz. Üzerine yıkadığımız 1 su bardağı pirinci ilave edip pirinçler şeffaflaşınca kadar çeviriyoruz ve ıslattığımız ( ayrı bir kapta kuş üzümlerini suda bırakıyoruz ki yumuşasınlar) kuş üzümlerini de ilave ediyoruz. Üzerine 1 tane domates rendesi ekliyoruz.

Biraz karıştırıp bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek yarım su bardağından biraz fazla su ilave ediyoruz ve ağzını kapatarak kısık ateşte suyunu çekene kadar pişmeye bırakıyoruz.

Suyunu çekip pişince üzerine 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı karabiber, yarım demet doğranmış maydanoz ve 1 tatlı kaşığı kuru nane ekleyerek tüm malzemeyi harmanlıyoruz. Harmanlama işleminden sonra tencerenin kapağını kapatarak iç harcı soğumaya bırakıyoruz.

İç harcımız soğuyunca kabak çiçeklerinin içine birer tatlı kaşığı bu harçtan dolduruyoruz. Çiçeğin üst kısmını katlayıp, katladığımız yer altta kalacak şekilde hafif yayvan (çok üst üste gelmemesi için) bir tencereye (hafif dik olacak şekilde) sıralıyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdiriyoruz ve 1 çay kaşığı tuzunu serpip kabak çiçeklerini geçmeyecek şekilde yani yarısına kadar suyunu koyup tencerede pişiriyoruz.

Limon dilimleri ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun..