DOLMA TARİFLERİ

Yeşil Mercimekli Yaprak Sarma Tarifi

Farklı bir yaprak sarma tarifi istiyorsanız, misafirlerinizi yeşil mercimekli yaprak sarma tarifiyle şaşırtabilirsiniz...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 20 kişi bu tarifi tamamladı
Yeşil Mercimekli Yaprak Sarma
yourm yap
4.9

Tarife Başlamadan Önce

Yeşil mercimek, bilimsel adıyla Lens culinaris, birçok kültürün mutfak geleneğinde kendine yer edinmiş bir baklagil kendisi. İçeriğinde yüksek oranda bulunan mineral, amino asit, antioksidan ve lif sayesinde de adeta başlı başına bir sağlık deposudur. 

Yeşil Mercimek Hakkında Az Bilinenler

*Hücre işlevini destekleyerek yorgunluk semptomlarını azaltır.
*Az kalorili çok besleyici olması sebebiyle aç kalmadan veya herhangi bir besin eksikliği yaşamadan kilo vermek için tüketilebilir. Özellikle neredeyse hiç yağ içermediğinden korkusuzca koca bir tabak tüketebilirsiniz. 
*İçeriğinde ki lifler daha uzun süre doygunluk hissetmenizi sağlamaktadır. 
*Sinir sistemi rahatsızlıklarını önlemek için mükemmel bir besindir. İçinde yüksek oranda bulunan B vitamini sayesinde sinir bağlantılarını geliştirip, onları serbest radikallerin neden olduğu bozulmalardan korumaya yardımcı olur. 
*Stres hormonunun yarattığı olumsuz etkileri bertaraf ederek, sağlıklı hormonların salgılanmasını teşvik etmektedir. 
*Yeşil mercimeğin içinde bulunan vitamin, mineral ve amino asitler sayesinde saçınız ve cildiniz güzelleşir. Saçlarınız güçlenir ve aşırı saç kaybını önler. 
*Erken yaşlanmayı önlemek istiyorsanız haftalık yemek programlarınıza mutlaka dahil edilmesi gereken bir besin yeşil mercimek. 
*İçerdiği protein ve E vitamini sayesinde de herhangi bir yara veya kesiğiniz varsa cildinizin iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Bu besinin muhteşem faydalarını görmek istiyorsak, onu hayatımıza daha çok dahil etmemiz gerekiyor. Salatası, Yemeği derken şimdi sıra Yeşil Mercimekli Yaprak Sarma tarifimizde. Şimdiden ellerinize sağlık...

Yeşil Mercimekli Yaprak Sarma Malzemeleri

Yeşil Mercimekli Yaprak Sarma Yapılışı

Yeşil Mercimekli Yaprak Sarma Nasıl Yapılır?

Bir tencerede yemeklik doğranmış 1 tane soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Daha sonra haşlamış 1 su bardağı yeşil mercimek, 1 su bardağı bulgur, yarım tatlı kaşığı tuz ve 1.5 su bardağı suyu ilave ediyoruz. Suyunu çekene kadar pişiriyoruz ve pişen iç harcımızın üzerine1 tatlı kaşığı kuru nane ekleyip dinlenmeye alıyoruz. Dinlenen hiç harcı haşlanmış 500 gram yaprakların içerisine doldurup sarıyoruz ve sardığımız dolmaları tencereye dizip üzerine gelecek kadar su, 1 çay kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı dökerek pişmeye bırakıyoruz.