Kapya Biberli Kuzu Kulağı Salatası

Kapya Biberli Kuzu Kulağı Salatası Tarifi

Hafif ekşi ve mayhoş bir tadı olan kuzu kulağını denemeyenler için kapya biberli fresh bir salata hazırladık...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
15 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Çok yıllık bir bitki türü olan Kuzu kulağı, kırmızı gövdeli Kuzukulağıgiller familyasına aittir. Botanik adı Rumex acestosella olan Kuzu kulağı bitkisinin boyu 20-50 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Ok biçimli tüysüz yaprakları ve pembe renkli çiçekleri bulunur.

Kuzu kulağı bitkisine halk arasında “Ekşi ot” da denmektedir. Bu bitki A, B, C vitaminleri, demir ve fosfor yönünden oldukça zengindir. Bitkinin yapraklarında potasyum okzalat, oksalik asit, köklerde ise tanen, antrakinon türevleri, nişasta, reçine ve şeker bulunur. Avrupa ülkelerinde artık kuzu kulağı otunun birçok çeşidi meraklıları tarafından özel olarak bahçelerinde yetiştirilmekte ve bolca tüketilmektedir. Yurdumuzda ise tarlalarda, çayır ve meralarda, ağaç gölgelerinde yetişmektedir. Kuzu kulağı otunun çiçeklenmeden önce toplanması gerekmektedir. 

Kuzu kulağı bitkisinin kökleri safra sökmeye yardımcı olur. Kökü kaynatılıp içilirse bütün kaşıntıları keser. İdrar söktürücü etkisi bulunur. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Bedeni kuvvetlendirir. Diş eti problemlerine fayda sağlar. Mide şişkinliğini giderir. Özellikle sedef ve egzama gibi deri hastalıklarına iyi gelir. Kuzu kulağı bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı önler. Yeşil tohumları kaynatılıp içildiği takdirde anne sütünü artırıcı özelliği bulunur. İştah açar. Harareti söndürür, susuzluğu keser. Kuzu kulağı otu, halk arasında bilinen güneş çarpması ve buna bağlı bitkinlik durumlarında da iyileştirici etkiye sahiptir. Ve yine yapraklarından hazırlanan lapalar çıban tedavisine karşı birebirdir.

Bugün sizlere Kapya Biberli Kuzu Kulağı Salatası tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Semizotu Salatası tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kapya Biberli Kuzu Kulağı Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Yarım bağ kuzu kulağı
  • 5 yaprak akdeniz yeşilliği
  • Yarım kapya biber

Kapya Biberli Kuzu Kulağı Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Sosu için:
Bir kapta 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı sirke, 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay bardağı zeytinyağını karıştırıyoruz.

Yarım bağ kuzu kulağını ayıklayıp yıkadıktan sonra ince ince doğruyoruz. 5 yaprak akdeniz yeşilliği ve yarım kapya biberi doğruyoruz ve üzerine hazırladığımız sosu döküyoruz.

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl