Karadut Marmelatı

Karadut Marmelatı Tarifi

Yazın habercisi karadutun faydaları saymakla bitmiyor. Karadut marmelatını kahvaltıda tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda pasta ve tatlılarda da kullanabilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Ülkemizde oldukça yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan bir meyvedir Karadut. Karadut ağacının yetişebilmesi için birden fazla ortam şartının yerine getirilmesi gerekir. Artık günümüz insanları gerek lezzeti gerekse de faydaları sebebiyle karadut tüketmektedir. Bu nedenlede karadut yetiştiriciliği yapılmaya devam edilmektedir. Karadut ağacında yetiştirilen dutlar genellikle dut olarak satılmaz. Yetişen dutların %85’i Karadut Reçeli ya da pekmezi olarak işleme tabi tutulur. Geriye kalan %15’lik bölüm ise direkt dut olarak satışa sunulur.

Karadut ağacının bakımları doğru yapıldığı takdirde ve tabii yerini de severse çok kısa bir süre sonra meyvelerini vermeye başlar. Hatta ve hatta daha ilk senesinde meyve veren karadut ağaçlarına rastlanmaktadır. Karadut ağacı zamanla hızlı bir büyüme göstererek çok büyük bir gövdeye sahip olabilir. Şayet birden fazla karadut ağacı dikmeyi düşünen biriyseniz dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karadut ağaçlarının arasında bırakacağınız mesafe olmalıdır. Çünkü, bu ağaçlar oldukça hızlı büyüyerek genişleyen ağaçlardır. Sık dikilen dut ağaçlarının hem kökleri hem de yaprakları çok büyük problem olmaktadır. Sıkıntı yaşamamak için mutlaka birbirine en az 1,5-2 metre mesafede dikimi yapılmalıdır. Karadut ağacının sık sık budanması gerekir. Siz budadıkça karadut ağacı daha verimli hale gelir.

Ülkemizde daha çok ipek böceği bulunan ve insanların ipek böceği yetiştiriciliği yaptıkları yerlerde yetiştirilmektedir. Hem meyvelerinden yararlanmak hem de ipek böceklerinin besin kaynağı olan dut yapraklarından faydalanmalarını sağlamak amacı ile insanlar bol bol karadut ağacı yetiştirmektedir. 

Bugün sizinle şifa deposu Karadut Marmelatı tarifimizi paylaşıyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık…


Karadut Marmelatı Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo karadut
  • 800 gram toz şeker
  • 1 tane limon suyu

Karadut Marmelatı Tarifi Nasıl Yapılır?

1 kilo karadutu yıkıyoruz ve saplarını ayıklayıp bir tencereye alıyoruz. Üzerine 800 gram toz şeker koyarak 1 gece bu şekilde oda sıcaklığında bekletiyoruz. 1 gece beklettikten sonra ertesi gün ocağa alıyoruz ve kaynayınca altını kısıyoruz. Pişmesine yakın 1 tane limon suyu ilave ediyoruz. 5 dakika daha kaynatarak ocaktan alıyoruz. Tüm karadutları blendırdan geçiriyoruz. (Çok küçük hale getirmiyoruz biraz taneli bırakıyoruz.) Ilıyınca kavanozlara boşaltıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2530 üye,
  • 1711 tarif,
  • 876 makale
Şimdi ücretsiz katıl