Karalahana Mucizesi

Karalahana Mucizesi

İri ve kat kat o koyu yeşil yapraklarının içinde ne gizler saklı? Karalahana, bu mucizevi sebzenin bilinen ve bilinmeyen tüm özelliklerini yazdık.


Tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak üretilen ve tüketilen sebzelerden biri karalahana. Siz arzunuza göre ister çiğ olarak salatalarda, isterseniz pişmiş olarak yemekler, dolmalar, çorbalar yaparak tüketebilirsiniz. İşin aslı, nasıl tükettiğinizden çok tüketip tüketmediğinizle ilgileniyor uzmanlar ve ekliyorlar; Karalahana mucizevi bir sebze, mutlaka tüketiniz!

Hal böyle olunca bize de karalahana sebzesini irdelemek düştü. Okudukça şaşırdık, şaşırdıkça okuduk… Adeta bir C vitamini zengini. Aynı zamanda A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bol miktarda bünyesinde barındırıyor. Karalahana hücre yenilemesi sağlayarak daha geç yaşlanmamızı sağlıyor. Kansere karşı doğal ilaç olan karalahana, kanser hücrelerinin oluşumunu engelliyor. Kemik erimesine karşı savaşıp, eklem ağrılarını gideriyor ve daha neler neler… Tüm faydalarını madde madde sıralamak lazım değil mi? O halde buyursunlar...Karalahana ve Mucizeleri:

O Bir C Vitamini Zengini


Bildiğiniz üzere C vitamini en iyi antioksidandır. Erken yaşlanmanın temel sebeplerinden biri olan serbest radikalleri azaltır. Ayrıca hücrelerin aşınmasını ve yıpranmasını engeller.

Kanser Savaşçısı

Karalahana içinde bulunan “lupeol, sinigrin ve sülforafan“ gibi anti-kanser bileşiklerinin enzim aktivitesini uyararak tümörlerin büyümesini önlediği bilinmektedir. Meme kanseri tedavisi gören Çinli kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, düzenli olarak Karalahana gibi sebzeler tüketen kadınların meme kanserinde önemli bir azalma görülmüştür. 

En Özel Detoks

Kanı temizler. Romatizma, gut, artrit, böbrek taşı, cilt hastalıkları ve egzama gibi problemlere yol açan toksinleri, serbest radikalleri, yüksek ürik asiti yok eder. İçinde bulunan C vitamini ve kükürt sayesinde en iyi detoks özelliğine sahiptir.

Gözlere Şifa

Beta karoten göz sağlığı için oldukça önemli bir maddedir. Karalahana içinde oldukça fazla bulunan beta karoten sayesinde katarakt oluşumu engellenir. Anemiye Elveda

Karalahana kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını hemoglobin düzeyinin artmasını sağlar. Demir açısından da iyi bir kaynak olan karalahana, demir eksikliğine bağlı anemi tedavisinde de birebirdir. 

Enfeksiyonlara Son

Kükürt minerali bakımından oldukça zengindir. Kükürt enfeksiyonlara karşı vücudun savunmasında etkili rol oynar. Yaraların kapanması ve iyileşmesi sürecinde kükürtün önemi büyüktür. 

Sindirim Sistemi Dostu

Karalahana içinde bolca bulunan lif sayesinde, hazımsızlık problemleri başta olmak üzere, ülser, kabızlık, ishal ve gastrointestinal kanserler ile de savaşmaktadır. Haftada 2 defa tüketmek sindirim rahatsızlıklarından kurtulmak demektir. Tarifi Kolay ailesi olarak yardımınıza koşuyor ve bu hafta yapacağınız iki karalahana tarifini buraya bırakıyoruz. Karadeniz mutfağının incileri onlar Karalahana Dolması ve Karalahana Diblesi afiyet, bal, şifa olsun dileklerimizle.

Zararları Nelerdir?

*Turpgillerin ortak bir özelliği olan iyot emilimini azaltır. Haftada 2’den fazla tüketilmesi önerilmez ancak siz 3 defa tüketiyorsanız iyotlu tuz kullanarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

*Çok az miktarda da olsa oxalates isimli maddeyi barındırır. Bu nedenle tiroid sorunlarınız varsa, böbrek, safra kesesi, gut ya da romatoid artrit gibi rahatsızlıklarınız varsa tüketmeniz uygun değildir.

Şifalı günler dileriz...

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl