BÖREK TARİFLERİ

Kaşarlı Su Böreği Tarifi

Dillere destan ve lezzetli bir su böreği yapmak zor olabilir. Ancak yine de misafirler için vazgeçilmez bir tariftir. Biz de sizler için kaşarlı su böreği hazırladık.

  • ios-clock-outline 2 saat
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Kaşarlı Su Böreği
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Kaşar peynirinin tarihi beyaz peynir tarihi kadar eski değildir. Bundan birkaç asır önce Yahudi bir kız tarafından yapılmıştır. Bu elde edilen yeni lezzet öncelikle dönemin tad uzmanı olan Haham’a tattırılmış, Haham peynirin tadını beğendiği için “yenilebilir” manasına gelen “kaşar” ifadesini kullanmıştır. İşte o günden günümüze kaşar bu isimle anılmaktadır. Yurdumuzda da üretilen ve yaygın olarak kullanılan sarımtrak renkli bu peynir, tekerlek biçimindedir. Genellikle koyun sütünden yapılır ve olgunlaşma süresine göre de taze veya eski kaşar adını alır. Tadı peynir eskidikçe keskinleşir. 

En beğendiğimiz börek çeşitlerindendir Su Böreği şüphesiz ama Kaşarlı Su Böreği tarifimize de bayılacağınıza eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kaşarlı Su Böreği Malzemeleri

Kaşarlı Su Böreği Yapılışı

Kaşarlı Su Böreği Nasıl Yapılır?

Bir kaba 5 su bardağı un, yarım tatlı kaşığı tuz ekliyoruz. Unun ortasını elimizle havuz gibi açıyoruz. 4 tane yumurtayı katıp, kenarlardan başlayarak un ve yumurtayı birbirine yediriyoruz. Hamurun toparlanması için azar azar yarım su bardağı suyu ekliyoruz. Yavaş yavaş toparlanan hamuru, mutfak tezgahınızın üzerine alıyoruz. Avuç içimizle bastırarak sertleşip iyice özleşene kadar hamuru yoğurmaya devam ediyoruz. Hazırladığımız hamuru 10 eşit parçaya ayırıyoruz. Mutfak tezgahının üzerini unluyoruz. Hamur bezelerinin iki tanesini kullanacağımız fırın tepsisinin boyutundan biraz daha büyük olacak şekilde oklava yardımıyla incecik açıyoruz ve bir kenara ayırıyoruz. (Haşlamıyoruz) Kalan sekiz adet hamur bezesini, fırın tepsimizin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak açtığımız diğer iki adet hamur parçasına oranla biraz daha kalın olacak şekilde oklavayla açıyoruz. Açtığımız hamurları haşlamak için; derin bir tencereye 1.5 litre sıcak su, yarım tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ aktarın. Kaynayan suya açtığımız hamurları birer birer ilave ediyoruz. Sürekli kontrol edip bir kevgir yardımıyla parçalanmaması için yavaşça çevirerek yumuşayana kadar haşlıyoruz. Haşladığımız hamurları tek tek bir kaba koyduğumuz soğuk suyun içine atıyoruz ve tel bir süzgecin üzerine alarak sularının süzülmesini sağlıyoruz.

Fırın tepsisini tereyağı ile yağlıyoruz. Fırın tepsinizden daha büyük bir şekilde açtığımız fakat haşlamadığımız bir kenara ayırdığımız hamur parçalarının bir tanesini tepsinin tabanına yayıyoruz. Üzerini erittiğimiz yağdan 2 yemek kaşığı gezdirerek yağlıyoruz. Fırın tepsimizin boyutuyla doğru orantılı bir şekilde açtığımız ve haşladığımız 8 adet hamur parçasından bir tanesini üzerine seriyoruz. Tekrar 2 yemek kaşığı yağ gezdirerek yağlıyoruz. Bu işlemi 4 kat olacak şekilde yapıyoruz. 4.katını da yağlayıp kaşar peynirli iç harç koyarak bu şekilde üst üste kalan hamurları diziyoruz.(Her katı yağlıyoruz.) En altta kalan hamur parçasının fazla kısımlarını içe doğru katlıyoruz. Fırın tepsimizin boyutundan daha büyük bir şekilde açtığımız bir diğer haşlanmamış kenara ayırdığımız hamur parçasını tepsinin en üst kısmına yerleştiriyoruz. Dışarıda kalan kısımlarını elimizle tepsinin tabanına doğru ittiriyoruz. Üzerini kalan yağ ile yağlıyoruz. Su böreğini, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Oda ısısında içini çekmesi için 10-15 dakika kadar beklettiğimiz böreği dilimledikten sonra servis ediyoruz.