TATLI TARİFLERİ

Kazandibi Tarifi

Evde kazandibi yapılır mı? Yapılırsa da dışarıda yediğimiz gibi lezzetli olur mu? Sorularına son noktayı koyuyoruz! Bu tarifle evde kazandibi tarifi yapmak çok kolay!

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Kazandibi

Tarife Başlamadan Önce

Asırlık lezzetlerden biridir Kazandibi. Kazandibi tatlısından ilk söz eden kişi de Osmanlı devlet adamı Mahmud Nedim Paşa olmuştur. III. Selim döneminde ise Ahmed Cavid, ‘’Çömlek ve tencere dibine yapışan pilav ve diğer yemekler lezzetli olur. Hane sahibine kısmet olmayıp hizmetçiler mideye indirirler.’’ diye yazmıştı. İstanbul’un o dönem ki muhallebicileri, bu lezzetin değerini bilip hizmetçilere bırakmadılar ve Osmanlı mutfağına işte o nefis tatlılardan birini, kazandibiyi kazandırdılar.

Muhallebiciler için Kazgan Dibi yani sütlü muhallebi ve tavuk göğsünün tencere dibini de sıyırarak yanık tarafları üste gelmek üzere tabaklara koyup servis ederler. İşte kazandibinin hikayesini de öğrendik hep beraber. Şimdi gelelim nefis tarifimize, tıpkı Damla Sakızlı Muhallebi gibi Kazandibi de Osmanlı döneminden kalan yani asırlık lezsetlerimizden biri. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kazandibi Malzemeleri

Kazandibi Yapılışı

Kazandibi Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 6 su bardağı süt, 1 su bardağı toz şeker, 3 yemek kaşığı pirinç unu ve 3 yemek kaşığı mısır nişastasını bir çırpma teli yardımıyla pürüzsüz hale gelene kadar karıştırıyoruz ve kıvam alana kadar pişiriyoruz. Piştikten sonra 1 yemek kaşığı tereyağını içerisine ekleyip tatlının sıcaklığıyla erimesini sağlayarak karıştırıyoruz.

Bir kapta 4 yemek kaşığı pudra şekeri ve 1 tatlı kaşığı tarçını karıştırıyoruz. Bitkisel margarinle yağladığımız orta boy yuvarlak fırın tepsisinin tüm yüzeyini hazırladığımız bu karışımla kaplıyoruz. Üzerine pişirdiğimiz muhallebiden iki kepçe alarak eşit miktarda yayıyoruz. Hazırladığımız tepsiyi ocak üzerinde çevire çevire pişirerek karışımı yakıyoruz. Yakma işlemi bittiğinde kalan muhallebiyi de tepsiye döküyoruz ve üzerini bir spatula yardımıyla düzeltiyoruz.

Hazırladığımız kazandibini soğuması için buzdolabına koyuyoruz. Soğuduktan sonra dilimliyoruz ve spatula yardımıyla kıvırarak rulo şeklinde sarıyoruz ve servis yapıyoruz. Afiyet olsun...